על התקנים, מנהלים וסיביות

אני מקבל כל הזמן מכתבים – מכתבי תודה (תודה לכותבים! אנא כיתבו תגובות בדפי המאמרים שאהבתם באתר) וגם שאלות מעניינות. את הפתיחה לנושא שלנו הפעם אפשר לתמצת באמצעות האימייל הבא:

היש תוכנה ההופכת אוטומטית דרייבר ישן, הכתוב ב-32 סיביות, ל-64 סיביות?

אם התקנתי חלונות 7 בגרסת 64 סיביות, האם יש דרך לחזור ולהפוך את ה-64 ל-32 סיביות?

כל כך הרבה שאלות בשתי שורות מתומצתות. אבל תחילה נענה על שתי שאלות בסיסיות: מה זה בכלל דרייבר, ומה הקשר לסיביות?

ניהול התקנים במשרה מלאה

דרייבר (driver), או בשמו המלא מנהל התקן (במקור: device driver), הוא תוכנה שתפקידה לתקשר בין מערכת ההפעלה להתקן חומרה כלשהו. לדוגמה: Windows מציעה לנו אפשרות הדפסה אחידה – מסך ההדפסה והאפשרויות ייראו זהים, ולא משנה איזו מדפסת מחוברת למחשב שלנו. מאידך, יצרני המדפסות לא מתאמים ביניהם את “השפה” בה כל מדפסת תקבל הוראות הדפסה מהמחשב, ואפילו בין מכשירים שונים של אותו היצרן ייתכנו שינויים. למהנדסי מיקרוסופט אין זמן ומשאבים לגרום לכך שמערכת ההפעלה שלהם תעבוד עם כל מדפסת שבעולם, ולכן הם (וכל חברה אחרת המפתחת מערכות הפעלה) מפרסמים את ה”שפה” בה Windows מוכנה לתקשר עם מדפסות. מכאן והלאה, זהו תפקידה של יצרנית המדפסת לגרום למדפסת להבין את השפה הזאת. מנהלי ההתקנים הם המתרגמים הללו, והם יודעים לבצע את תפקידם בשני הכיוונים: לקבל הוראות הדפסה ממערכת ההפעלה ולתרגם אותן להוראות שהמדפסת מבינה, וגם לקבל מסרים מהמדפסת ולהעביר אותם למערכת ההפעלה. לדוגמה: בזמן ההדפסה, נוכל לצפות בהתקדמותה בחלון ההדפסה – המדפסת מדווחת כמה עמודים כבר הדפיסה ומנהל ההתקן מעביר את המידע ל-Windows, שמציגה אותו בחלון המתאים.

הורדת מנהלי התקנים מאתר NVIDIA (לחצו להגדלת התמונה)
הורדת מנהלי התקנים מאתר NVIDIA (לחצו להגדלת התמונה)

מנהלי התקנים אחראים לכל פיסת חומרה במחשב: למדפסות ולסורקים, לכרטיס המסך והקול, ואפילו לתקשורת עם לוח האם (לוח הרכיבים הראשי של המחשב) ועם הכונן הקשיח. למזלנו, Windows מותקנת כבר עם מנהלי התקנים בסיסיים, כמו אלה של המעבד והכונן הקשיח, ואפילו מזהה חלק ניכר מרכיבי החומרה האחרים במחשב. שירות העדכון של מיקרוסופט, Windows Update, יכול להציע לנו גם מנהלי התקנים עדכניים עבור החומרה שלנו. במקרה הגרוע ביותר, נוכל תמיד לגשת לאתר היצרן ולחפש שם את הגרסה העדכנית ביותר של מנהל ההתקנים המתאים (כמו בדוגמה משמאל).

אבל מה הקשר לסיביות?

מאחר שמנהל ההתקן קשור לחומרה מצד אחד ולמערכת ההפעלה מצד שני, הוא צריך להתאים לשניהם בדיוק. לכן, במחשב בו מותקנת Windows 7 יש להתקין מנהל התקן שנכתב עבורה, וב-Windows XP נתקין מנהל התקן אחר. בנוסף, מנהל ההתקן חייב “לדבר” בשפה המדויקת של מערכת ההפעלה, ולכן עליו גם להתאים למספר הסיביות של הגרסה: 32 או 64 (הסברים נוספים תוכלו לקבל כאן). עמודי הורדת מנהלי ההתקנים באתרי היצרנים השונים יכוונו אתכם באמצעות שאלות למערכת ההפעלה המתאימה, כמו גם לגרסת הסיביות המדויקת.

בכל זאת יש מקום למעט פשטות בכל הבלגן: ויסטה, Windows 7 וגם 8 בנויות כולן על אותו “גרעין” של מערכת ההפעלה, ולכן, ברוב המקרים, מנהלי ההתקנים שלהן משותפים. לדוגמה, ברוב המקרים, אם נבקש את מנהל ההתקן של כרטיס הקול עבור ויסטה בגרסת 64 סיביות, עבור Windows 7 בגרסת 64 סיביות או עבור Windows 8 בגרסת 64 סיביות, נקבל את אותו הקובץ. בנוסף, חלק מהחברות מציעות קובץ התקנה אחיד המכיל את כל מנהלי ההתקנים עבור כל מערכות ההפעלה וגרסאות הסיביות – תוכנת ההתקנה תזהה בעצמה את מערכת ההפעלה ותתקין את המנהל המתאים בלבד. תקווה נוספת ניתן למצוא בעובדה שבמקרים מסוימים, ניתן יהיה להתקין מנהלי התקנים של 32 סיביות במערכות הפעלה בנות 64 סיביות (אבל לא להיפך).

עם זאת, מוטב להיות זהירים – ישנם מקרים בהם מנהלי ההתקנים יהיו שונים.

רשאי להתקין?

כן, כן, אני שומע אתכם עד כאן: מה זאת אומרת “בדרך כלל”, “במקרים מסוימים”? איך יודעים?

הנה הכלל הפשוט: אם יש לכם קובץ התקנה של מנהל התקן, אבל אינכם יודעים אם הוא מתאים למערכת ההפעלה ולגרסת הסיביות שלכם, אל דאגה: נסו להתקין אותו. מערכת ההפעלה עצמה תעמוד על המשמר עבורכם, ולא תאפשר לכם להתקין מנהל התקן שגוי. רק אל תיבהלו אם תקבלו הודעת שגיאה, כמובן.

ובתשובה לשאלה..

חמושים במידע החדש שלמדנו, הבה נחזור לשאלה המקורית:

היש תוכנה ההופכת אוטומטית דרייבר ישן, הכתוב ב-32 סיביות, ל-64 סיביות?

לצערי, התשובה שלילית. כפי שנאמר, מנהל ההתקן חייב לדבר בשפה המדויקת של מערכת ההפעלה, ולכן אי אפשר לבצע המרה אוטומטית של מנהל התקן של 32 סיביות לכזה שיודע לדבר ב-64 סיביות.

השואל לא התייאש, וניסה כיוון אחר:

אם התקנתי חלונות 7 בגרסת 64 סיביות, האם יש דרך לחזור ולהפוך את ה-64 ל-32 סיביות?

שאלה זו נראית שונה לחלוטין, והיא מתייחסת לאפשרויות השדרוג של Windows. קודם כל נענה עליה, ואחר-כך ננסה להבין למה היא נשאלה ולפתור את הבעיה שמאחוריה.

מוכנים לשדרוג?

כפי שראינו, מערכת הפעלה מכילה כל-מיני תוספות המחוברות אליה ו”מדברות” איתה; לדוגמה: מנהלי התקנים. אי אפשר להתקין סתם גרסה אחת של מערכת ההפעלה מעל גרסה אחרת – מעבר לקבצים שיימחקו ויוחלפו בקבצים אחרים, נאבד גם מסמכים, תמונות ואפילו את ההגדרות ואת מנהלי ההתקנים שלנו. לכן, חבילות ההתקנה של מערכות הפעלה מכילות בדרך-כלל אפשרות שדרוג – התקנה של מערכת ההפעלה החדשה תוך שימת לב למערכת הקיימת, קריאת המידע מתוכה ושימוש בו. כך, תכיר כבר המערכת החדשה את ההתקנים וההגדרות שהתקנו בגרסה הישנה יותר, ולא נצטרך לחזור על פעולת ההתקנה של תוכנות מנהלי ההתקנים. עם כל גרסה חדשה של Windows, נאלצים מהנדסי מיקרוסופט להחליט אילו שדרוגים ייתמכו על-ידי מערכת ההפעלה החדשה ואילו לא. לדוגמה, הנה טבלת אפשרויות השדרוג עבור Windows 8 מתוך עמוד התמיכה באתר מיקרוסופט הדן בשדרוג ל- Windows 8:

מה ניתן לשמור בעת השדרוג?

טבלה זו מציגה את הפריטים שבאפשרותך לשמור בעת שדרוג באמצעות מסייע השדרוג, בהתאם לגירסת Windows הפועלת כעת במחשב שלך:

שדרוג מ … מה ניתן לשמור
Windows 7 אפליקציות, הגדרות Windows וקבצים אישיים
Windows Vista הגדרות Windows וקבצים אישיים
Windows XP קבצים אישיים
Windows 8 Release Preview קבצים אישיים
Windows 8 Consumer Preview
או
Windows Developer Preview
שום דבר, אך באפשרותך לאחזר את הקבצים שלך מאוחר יותר מתיקיית Windows.old.

אבל רגע, זאת לא היתה השאלה: רצינו לדעת מה לגבי מעבר בין גרסאות 64 ו-32 סיביות? התשובה שוב שלילית, והסיבה דומה: יותר מדי הבדלים בין גרסת 64 ל-32 סיביות. למעשה, קשה יותר לעבור מ-Windows 8 בגרסת 64 סיביות ל-Windows 8 בגרסת 32, מאשר בין Windows 7 ל-Windows 8! הדבר היחיד שניתן לעשות הוא להתקין את הגרסה הרצויה, תוך ידיעה שהגרסה הישנה תימחק לחלוטין. אל תשכחו לגבות את כל הקבצים החשובים לכם.

חקירה צולבת

השאלות הללו עוררו את התעניינותי, ולכן שאלתי את שולח השאלות למה הוא כל-כך צריך מנהל התקן בגרסת 32 סיביות. הסתבר שחל כאן בלבול: מדובר בתוכנה ישנה שהוא עובד איתה (מעבד התמלילים QText, למי שזוכר), שעבדה במקור עם מערכת ההפעלה DOS, אבל הצליחה איכשהו לתקשר גם עם Windows XP. שדרוג של מערכת ההפעלה ל-Windows 7 בגרסת 64 סיביות גרם ל-QText להפסיק לעבוד. הבלבול הוא בכך ש-QText היא תוכנה, לא חומרה ולא מנהל התקנים.

XP Mode

התוכנה הפסיקה לעבוד עקב השינויים הגדולים שחלו במערכת ההפעלה בין השקת Windows XP לבין Windows 7. למזלנו, מיקרוסופט הכירה בעובדה שרבים מלקוחותיה עובדים עם תוכנות ישנות, ולכן הציגה את XP Mode (“מצב Windows XP”) – יכולת להריץ תוכנות ישנות מתוך Windows 7. אם ברשותכם Windows 7  במהדורת Professional או Ultimate (או Enterprise, אבל היא זמינה בדרך-כלל רק בארגונים גדולים), תוכלו להוריד את XP Mode מאתר מיקרוסופט. הוראות מלאות תוכלו למצוא כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *