עבודה עם תמונות – חלק ב’

ברוכים הבאים לחלקו השני של המאמר הדן בעבודה עם תמונות. זהו המאמר השלישי (והאחרון בינתיים) בסדרת המאמרים על תמונות במחשב: במאמר הראשון בסדרה, הצגנו פורמטים שונים, כגון JPG ו-PNG; במאמר הקודם, סקרנו את תוכנת IrfanView לצפיה בתמונות; במאמר זה נמשיך לדון בתוכנות, תוך  התמקדות בעריכה. נתחיל את הסקירה בתוכנה המוכרת לכולנו (אם אתם לא מכירים, לא נורא – אבל כדאי לערוך היכרות כבר עכשיו): הצייר של Windows.

בחמש קם צייר

הצייר הזה קם הרבה יותר מוקדם – תוכנת הציור הבסיסית של Windows צורפה לגרסאות הראשונות, ולאחר שדרוגים ומתיחות פנים עדיין נמצאת איתנו היום. Windows 7 עשתה לתוכנה הזו רק טוב.

הנה דוגמאות של “לפני” ו”אחרי”:

הצייר, גרסת XP. עיצוב אופייני לראשית שנות ה-2000
הצייר, גרסת XP. עיצוב אופייני לראשית שנות ה-2000
הצייר, מודל Windows 7
הצייר, מודל Windows 7

מה אפשר לעשות איתו? מלבד ציורים ידניים עם העכבר, אפשר לבצע איתו עריכה בסיסית של תמונות: לדוגמה, אפשר לפתוח קבצי תמונות או להעתיק לתוכו צילומי מסך, ואז להזיז את התמונה, לרטש אותה (למחוק פרטים בלתי רצויים) או להוסיף טקסט. הצייר יכול גם לשמור תמונות בפורמטים שונים ולהמיר פורמט אחד לשני. צילומי המסך שמעל הפיסקה הזו נשמרו כ-PNG, נערכו קלות עם הצייר ואז נשמרו בפורמט JPG – הכל בעזרתו האדיבה של צייר הבית של Windows.

הצייר האידאלי

הצייר של Windows הוא תוכנה בסיסית. עבור חלק מהאנשים, זוהי תוכנה בסיסית מדי. בשבילם יש תחליף מחוזק בשם Paint.NET.

Paint הוא שמה של תוכנת הצייר באנגלית. תוכנת Paint.NET מוסיפה תכונות, מאפיינים ואפשרויות, והגיעה למצב בו היא מחליפה, עבור משתמשים רבים, אפילו את פוטושופ. גרפיקאים מקצועיים לא ימצאו בה יותר מדי עניין, אבל עבור המשתמש הביתי (אלה אנחנו – כל מי שנולד בלי מכחול ביד) היא טובה בהחלט.

התוכנה חינמית – אתם יכולים להוריד אותה ברגע זה מאתר הבית של Paint.NET. יש לה גם תוספים, וקהילה ענפה שמחכה לעזור לכם בפורומים. החסרון היחיד שלה הוא במחסור בתרגום לעברית. אתם מוזמנים להרים את הכפפה.
ככה היא נראית:

Paint.NET - צייר משופר
Paint.NET - צייר משופר

לא צולעת בכלל

תוכנת עריכה חינמית טובה נוספת היא GIMP. אמנם התרגום המילולי לאנגלית הוא “צולע”, אבל התוכנה הזו רצה יפה מאוד. שמה הוא ראשי תיבות (של GNU Image Manipulation Program, אם אתם מתעקשים), והיא יודעת לעשות בערך כל מה ש-Paint.NET יודעת, ועוד יותר. אפשר ליצור איתה גם ציורים מקוריים ולא רק לערוך תמונות. הנה תמונה שצוירה כולה ב-GIMP:

GIMP - יצירת אמנות
GIMP - יצירת אמנות

קה פאסה?

קיימת תוכנת עריכה נוספת, שיודעת לבצע תיקונים מינימליים כמו עיניים אדומות וחיתוך שוליים של תמונות. רבים מכירים אותה דווקא בתוכנה לניהול תמונות ואלבומים, אבל מסתבר שהיא יודעת לעשות הרבה יותר.

למי שעוד לא ניחש, התוכנה המדוברת היא פיקאסה. שמה הוא שילוב של השם פיקאסו (הצייר הספרדי הנודע), pic (קיצור של picture, תמונה) והביטוי “mi casa” (“הבית שלי” באיטלקית). מיש-מש רציני, אבל התוכנה עצמה ברורה ופשוטה לתפעול. היא פותחה על-ידי חברה קטנה, נקנתה על-ידי גוגל והפכה לחינמית. מעבר לניהול אלבומי תמונות, תיוגים ועריכה מינימלית, פיקאסה יכולה לעבוד בצמוד לאתר שיתוף תמונות – שנקרא גם הוא פיקאסה.

פיקאסה. ואני חשבתי שפיקאסו היה צייר, לא צלם
פיקאסה. ואני חשבתי שפיקאסו היה צייר, לא צלם

את פיקאסה אפשר להוריד מאתר הבית שלה. לאחר ההתקנה והכנסת להמונות לתוכנה, תוכלו לשתף אותה באתר שיתוף התמונות פיקאסה. על-מנת לעשות זאת, תצטרכו לפתוח חשבון באתר – אבל גם כאן יש אפשרות לחשבון חינמי.

ויש עוד

עוד לא דיברנו על פוטושופ, התוכנה שהיא כבר שם-נרדף לעריכת תמונה. היא אמנם לא ניתנת בחינם, אבל יש לה גרסת התנסות ל-30 יום ואפילו גרסה חינמית לטלפונים חכמים כמו אנדרואיד. יש גם את Paint Shop Pro, תוכנה שהיתה פופולרית במיוחד אי-שם בשנות התשעים. שתי התוכנות הללו עולות כסף – די הרבה, למען האמת. בפרט, פוטושופ מיועדת במפורש לאנשים שנולדו עם מכחול ביד (ותקציב בכיס).

שכחתי תוכנה כלשהי? דיברתי בשבחה של תוכנה שאתם לא אוהבים? מה התוכנה המועדפת עליכם? ספרו לי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *