לכבות או לא לכבות – זו השאלה

מדי פעם שבה ועולה השאלה: האם לכבות את המחשב כשהוא לא בשימוש, או שמא עדיף להשאיר אותו דולק?

התשובה, כמובן, היא חד וחלק – תלוי. בואו נראה במה:

On-Off

הפסקת חשמל: ככל שהמחשב דולק יותר זמן, הסיכוי שלו “לפגוש” הפסקת חשמל עולה. באזורים בהם יש הרבה הפסקות חשמל, ובמקרים בהם המחשב מכיל מידע קריטי שרצוי לא לאבד, הפתרון הוא: לכבות כשלא משתמשים.

חום: שיעור קצר בפיסיקה: גופים מתפשטים בחום ומתכווצים בקור. כאשר המחשב פועל, הוא מתחמם, ורכיביו השונים מתרחבים. לאחר הכיבוי הוא מתחיל להתקרר, והרכיבים מתכווצים בחזרה. דולק-כבוי-מתרחב-מתכווץ – ומתישהו, משהו ישבר (המורה שלי לפיסיקה קראה לזה עייפות החומר). הפתרון: להשאיר דולק.

אנרגיה: כשהמחשב עובד, הוא צורך חשמל ומייצר חום. החום הזה מסולק באמצעות מאווררים אל חלל החדר, שם מטפל בו המזגן (בעיקר במשרד) – שצורך עוד חשמל. ומה עם כדור הארץ, איכות הסביבה, אפקט החממה? הפתרון: לכבות.

נוחות: הרבה יותר קל לעבוד עם המחשב אם בכל פעם שמגיעים אליו הוא מוכן לפעולה, ולא צריך לחכות דקה (או חמש) לאתחול. הפתרון: להשאיר דולק.

בלאי: במחשב יש הרבה חלקים נעים – מאווררים, דיסקים, עוד מאווררים. בנוסף, יש לכל רכיב אורך חיים משלו – אם אלה הלדים (הנורות הקטנות) הדולקות כל הזמן או אפילו המעבד (כן, גם הוא עלול למות פתאום מזקנה). המשוואה פשוטה: יותר זמן פעולה – פחות אורך חיים. הפתרון: לכבות.

גם המקלדת צורכת חשמל

יעילות: יש פעולות שכדאי לתת למחשב לעשות, אבל לא בנוכחותנו. לדוגמה – בזמן בדיקת עדכונים למערכת ההפעלה (Windows Update) המחשב מתקשר לשרתי מיקרוסופט וצורך רוחב פס, וזה מאט את הגלישה ברשת; הוא סורק את הדיסק, וזה מאט את הגישה שלנו למסמכים ולקבצים; הוא צורך זיכרון וכח עיבוד, וזה מאט את מהירות התגובה של המחשב לפעולות שאנו מבצעים. מסיבות אלה, עדיף לתת למחשב לבצע פעולות כאלה בזמן שאף אחד לא משתמש בו, כלומר בלילה (ואכן, Windows Update מכוון בדרך כלל לבדוק עדכונים ב-3:00 לפנות בוקר). כדי שהמחשב יוכל לעשות זאת, הוא צריך להיות ער בשעות כאלה… הפתרון: להשאיר דולק.

עלות: נושא העלויות היה המשמעותי ביותר לפני עשור ויותר. מצד אחד, מחשב דולק צורך חשמל, ויעיד על כך החשבון לחברת החשמל; מצד שני, הדלקה-כיבוי עלולה לגרום לקלקול המחשב, ומחשב חדש עלה המון. חישוב פשוט הראה שעדיף לשלם כמה שקלים יותר בחשבון החשמל מאשר 10,000 ש”ח על מחשב חדש. כיום, כאשר מחשב חדש ואיכותי עולה כ-1,000 ש”ח בלבד, המשוואה שונה. הפתרון: לכבות.

מבולבלים? בואו נעשה קצת סדר:

  • ניתן לכבות את המחשב בלי לחשוש – הסיבות העיקריות (עלות המחשב, הסיכוי לקלקול בעקבות הבדלי טמפרטורה) כבר לא עימנו.
  • השיקול העיקרי אמור להיות נוחות – האם אתם ניגשים הרבה למחשב למספר דקות, ואז עוזבים אותו עד לפעם הבאה? אם כן, יהיה יותר נוח להשאיר אותו דלוק.

לכבות? להדליק?

ומה אני עושה? אני עובד הרבה על המחשב, לפעמים באופן רצוף ולפעמים מספר דקות בכל פעם. אני מדליק אותו בדרך כלל בבוקר ומכבה לפני השינה (שלי ושלו). לפעמים אני נותן לפעולות מסוימות לרוץ במשך הלילה, ואז הוא נשאר כמובן דולק. את משימות התחזוקה אני מתזמן לבוקר – אני בדרך כלל מדליק את המחשב ואז מתפנה לקפה ולארוחת הבוקר, בזמן שהוא מתעדכן, מגבה ומאחה (כל אחת מהפעולות הללו נעשית בנפרד). כך אני יכול לראות מה קורה, ולטפל בבעיות ברגע שהן צצות.

מה אתם עושים? מה השיקולים שלכם?

One thought on “לכבות או לא לכבות – זו השאלה”

  1. I get very often a black screen a dead screen without mouse prompter and

    it takes repeated on of button till I get things to work back, and for that reason I leave my computer working with no interruption
    my computer is 5 years old windows 10

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *