המדיה במרכז העניינים

עבור רבים, אמצעי ההאזנה האולטימטיבי למוסיקה הוא מכשיר נייד כלשהו. פעם זה היה הווקמן, אחר-כך רכשנו אייפודים ונגני MP3 למיניהם, וכיום ממלא את התפקיד בעיקר הטלפון החכם. לחלקנו יש טאבלטים למיניהם, חלקנו מסתפקים במסך הטלפון, אבל כשזה מגיע לסרטים, רוב האנשים עדיין רוצים מסך גדול ונוח לצפיה.

כל מחשב מגיע כיום עם תוכנה לצפיה בסרטים ותוכנה לשמיעת מוסיקה – למעשה, מדובר באותה התוכנה. אם במחשב שלכם פועלת מערכת ההפעלה Windows, אתם ודאי מכירים את נגן המדיה, או בשמו הרשמי Windows Media Player (משום מה, מיקרוסופט החליטו לשמר את השם האנגלי גם בגרסה העברית). משתמשי Vista ו-Windows 7 (לא כולל הגרסאות הבסיסיות ביותר – Starter ו-Home Basic) ישמחו לגלות תוכנה נוספת המותקנת במחשבם – Windows Media Center. זוהי תוכנה ההופכת את המחשב למרכז מדיה מושלם, עם גישה לסרטים ולמוסיקה במחשב, כמו גם לטלוויזיה ולאינטרנט – הכל במקום אחד. תוכנות מרכזי מדיה (כן, יש יותר מאחת – נדבר על כך בהמשך) מיועדות לשימוש במחשב המחובר למסך גדול – כמו, לדוגמה, הטלוויזיה בסלון – ומנסות להתאים את המחשב לסגנון השימוש שלנו בטלוויזיה: שימוש בשלט ולא במקלדת, מעבר בין ערוצים או בין הכבלים ל-DVD במקום מעבר בין תוכנות, וטקסט גדול שיספר לנו איפה אנחנו עכשיו. מרכז מדיה ראוי לשמו יציע לנו תפריטים לשם ניווט בין התכנים המצויים במחשב, ויאפשר שימוש בשלט-רחוק רגיל כתחליף לעכבר ולמקלדת.

מרכז המדיה של Windows החל את דרכו עם Windows XP. באותם ימים, יכולת לרכוש מחשב מיוחד שהכיל את Windows XP Media Center Edition – גרסה מיוחדת של XP, שכללה את תוכנת Media Center. בוויסטה וב-7 שולב מרכז המדיה ברוב הגרסאות – חפשו את הסמל שלו בתפריט ההתחלה:

סמל Windows Media Center
סמל Windows Media Center

תוכנת Windows Media Center מציגה תפריט ראשי המחולק לקטגוריות שונות, כגון מוסיקה וסרטים. בכל קטגוריה, ניתן לבצע מספר פעולות. לדוגמה,בקטגוריית הסרטים ניתן לצפות בסרט מתוך ספריית הסרטים שבמחשב או מכונן DVD.

Windows Media Center - התפריט הראשי
Windows Media Center - התפריט הראשי

בספריית המוסיקה, תוכלו לעבור בין שירים ולבחור לפי שם האמן, שם האלבום ועוד – כמו בכל תוכנת מדיה עדכנית.

תפריט המוסיקה של Windows Media Center
תפריט המוסיקה של Windows Media Center

אם ברשותכם כרטיס טלוויזיה (שימו לב – לא מדובר בכרטיס מסך/וידאו, אלא בכרטיס מחשב מיוחד, המסוגל לקלוט שידורי טלוויזיה), תוכלו לצפות בתוכניות ממסך המחשב. וזה לא הכל: באמצעות מרכז המדיה, תוכלו גם להקליט תוכניות באופן אוטומטי! אפשרות זו מסתמכת על מדריך תוכניות טלוויזיה אלקטרוני (EPG), שהוא מעין קובץ שהמחשב מוריד מחברות הטלוויזיה השונות (כבלים, לוויין). בקובץ זה מופיעה רשימה של תוכניות טלוויזיה ושל השעות בהן הן משודרות. מרכז המדיה יודע להוריד קבצים אלה באופן אוטומטי (ואם לא, יש תוכנות שיטפלו בעניין), להציג את התוכניות לצופה ולאפשר לו לבחור אילו תוכניות להקליט. התוכניות יוקלטו על-ידי המחשב באופן אוטומטי (רק אל תשכחו להשאיר אותו דולק!).

הקלטת תוכניות באמצעות המדריך
הקלטת תוכניות באמצעות המדריך

מרכזי מדיה נוספים

Windows אינה היחידה המציעה תוכנת מרכז מדיה. קיימות תוכנות רבות, חלקן חינמיות, בעלות היצע דומה של אפשרויות. הנה שתיים מהן:

Boxee

Boxee Box מלפנים ומאחור
Boxee Box מלפנים ומאחור

נתחיל דווקא בתוכנה שכבר אינה עמנו: בוקסי פותחה בישראל כתוכנה עבור Windows. המפתחים ראו כי טוב, ולפני כשנה החליטו ליצור “קופסת בוקסי”, או Boxee Box: מכשיר שיתחבר לטלוויזיה כמו DVD, אך יכיל בתוכו את תוכנת בוקסי. כמובן, שהמכשיר (שעוצב באופן ייחודי) מכיל בעצם מחשב. תוכלו למצוא אותו בחנויות אלקטרוניקה בארץ ובעולם.

XBMC

XBMC החלה את דרכה כתוכנת מרכז מדיה עבור מערכת המשחקים Xbox. מכאן שמה, שהוא ראשי התיבות של XBox Media Center. נוסף על תכונות דומות לאלו של Windows Media Center, מציעה XBMC גם שינוי של מראה התוכנה עצמה (skins). כתוצאה מכך, היא יכולה להיראות איך שתרצו. הנה מספר דוגמאות (לחצו על התמונות על-מנת להגדיל אותן):

והנה עוד תמונה, המציגה תכונה שלא דנו בה עד כה: השימוש בתוכנת מרכז המדיה להצגת תחזית מזג האוויר:

 XBMC היא תוכנת קוד פתוח, המרשה למתכנתים לראות איך התוכנה בנויה ולשנות אותה. כתוצאה מכך, פותחו עבורה גם גרסאות ללינוקס ולמק, וחשוב מכך – תוספים המאפשרים להזריק לתוכנה תכונות שלא היו קיימות בה מלכתחילה. כך, לדוגמה, יתנו לכם תוספי סרטים להציג, נוסף על שם הסרט שלכם, גם את הכרזה הרשמית שלו, פרטים אודותיו ואפילו קישור לקניה באינטרנט.

מעוניינים? אתם יכולים לקחת אותה לסיבוב התנסות באתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *