RSS – חלק ב’

אם אתם עוד לא יודעים מה זה RSS ואיך הוא יכול לשפר את חיינו (לפחות החלק אותו אנחנו מבלים ברשת), אתם מוזמנים לקרוא את חלקו הראשון של המאמר.

חזרתם? נהדר, בואו נמשיך. בחלק זה של המאמר נראה שימושים ל-RSS ונבחן תוכנות שיסרקו עבורנו אתרים וילקטו בהם מידע מעניין.

מה אפשר לעשות עם RSS?

כפי שראינו בחלק א’, RSS נועד להקל עלינו להתעדכן בנעשה באתרים, ללא צורך לגשת לכל אתר ולחפש בו מה השתנה. כיום, לכל אתר שמכבד את עצמו יש ערוצי RSS, אליהם ניתן להירשם (חינם, בטח שחינם!) ולקבל עדכונים שוטפים. הנה מספר דוגמאות:

חדשות

באתרי חדשות רבים יש מספר ערוצים, כך שאתם יכולים לבחור להירשם לחדשות הספורט והמדע אבל לא לחדשות הטכנולוגיה, לדוגמה. רוצים דוגמאות? בבקשה: הנה הרשימה של ערוצי RSS ב-ynet, ואלה הערוצים המקבילים של מעריב (nrg). גם לנענע 10 יש ערוצי RSS, וגם לגלובס, ובקיצור – לכולם.

טיפ: איך מוצאים את הערוצים הללו באתרים שלא ציינתי? אגלה לכם איך מצאתי אותם בעצמי: גשו לעמוד הראשי של האתר וחפשו את המלה “RSS” (בלי הגרשיים כמובן). בחלק מהאתרים יופיע סמל RSS (שנראה ככה: סמל RSS), ובחלקם קישור לעמוד שבו יוצגו כל הערוצים שהאתר מציע. בחלק מהאתרים מופיע קישור ל-RSS בתחתית כל עמוד, ובחלקם – ברצועות האנכיות שבצידי העמודים.

אחרי שעברנו על אתרי החדשות, הגיע הזמן לאתרים הפרטיים ולבלוגים. גם כאן, חפשו את הסמלון (סמל RSS). לדוגמה, באתר הזה תוכלו למצוא אותו בצד ימין של כל עמוד. אל דאגה, עוד מעט נראה מה אפשר לעשות עם הסמל הזה ועם הקישור שמסתתר מאחוריו.

מתכונים

רוצים מתכון חדש? קבלו אותו ישירות למחשב שלכם, ובלי להתאמץ! לדוגמה, לאתר המתכונים בישולה יש ערוץ RSS. גם לפורום מתכונים בתפוז יש ערוץ RSS משלו. בכלל – הדרך הטובה ביותר לקרוא פורומים יכולה להיות באמצעות RSS. חישבו על כך: במקום להיכנס לפורום ולבדוק מה התחדש בכל שירשור, אתם נרשמים ומקבלים ישירות אליכם כל עדכון. אף מסר לא יחמוק מעיניכם!

אלכוהול? יש. הכירו את דברים ששותים, אתר העוסק בקוקטיילים ובמתכוני אלכוהול. עם 100% אלכוהול בערוץ RSS מחוזק אחד. כדי לא לשתות ולהקליד, אני אפסיק כאן.

טיפ: איך מוצאים? חפשו בגוגל “אלכוהול RSS” (בלי הגרשיים!). אתם יכולים למצוא כך כל סוג מתכונים אחר, כמובן, ובאופן כללי – את כל סוגי הערוצים בהם אתם מעוניינים.

ספר סרוק בספריה הלאומית
ספר סרוק בספריה הלאומית

ספרים

נדלג על המובן מאליו – ביקורות ספרות באתרי חדשות, חדש על המדף בהוצאות הספרים ואפילו בלוגים בנושאי ספרות. את כל אלה תוכלו כבר למצוא לבד – באתרים שאתם מבקרים (עכשיו, כשאתם יודעים איך למצוא ערוצי RSS בתוכם) או בחיפוש ישיר בגוגל. אבל יש גם פנינים: הספריה הלאומית של ישראל מעלה ספרים סרוקים (תמונות של כל עמודי הספר, לעיון ישירות ממסך המחשב שלכם) לאתרה. וכדי שלא תצטרכו לעלעל באתר בדרך אל הספר, היא מציעה גם ערוץ RSS המכיל את כל הספרים שנסרקו בחודש האחרון. מיזם דומה לספרי יהדות קיים באתר ספרים עבריים, וגם לו יש RSS.

יש גם אתרים המיועדים בראש ובראשונה ל-RSS. אחד מהם הוא DailyLit, אתר באנגלית שישלח לכם מדי יום (או בכל תדירות אחרת שתבחרו) ספרים לקריאה, מעט בכל פעם. במקום להתייאש מול “מלחמת העולמות” או “גאווה ודעה קדומה” (למי יש זמן לקרוא?), קבלו אותם בחלקים קטנים שיתאימו לשגרה היומית שלכם של גלישה וקריאת אימיילים. האתר שולח את הספרים באמצעות RSS או אימייל.

קומיקס

קיימים הרבה אתרי קומיקס ברשת. חלקם מתעדכנים מדי יום, חלקם – בימים קבועים, וחלקם – כשיש לכותב זמן וכח (וכמובן שגם רעיון). כדי לחסוך את הסבב היומי בין האתרים השונים, ניתן להירשם ולקבל הכל ישירות. הנה ערוץ RSS של קומיקס בשם xkcd (קומיקס לגיקים – האם ידעתם שמתמטיקה יכולה לקרוע מצחוק?) באתר ComicSyndicate תמצאו הפניות להמון אתרי קומיקס, כמעט כולם מכילים הזנות RSS. לצערי, לא הצלחתי למצוא קומיקס בעברית עם עדכונים שוטפים (בכל האתרים שסרקתי העמוד הראשי היה בן שנתיים ומעלה) – אם אתם מוצאים קומיקס עברי עדכני, שלחו לי את פרטיו ואשמח לפרסם אותו!

פודקאסטים

פודקאסט הוא קובץ שמע (אודיו) הניתן להורדה מהרשת למחשב, לנגן הנייד או לטלפון. מקור השם באייפוד (iPod) של אפל, שהזניק תעשייה שלמה של שדרנים חובבים שהציעו את הגיגיהם להורדה בצורת קבצי MP3. על הגל עלו גם תחנות רדיו, שהחלו להפיץ את התוכניות שהפיקו לא רק מעל גלי האתר אלא גם כקבצים להורדה ולשמיעה בשעות הפנאי.

קחו, לדוגמה, את רדיו הר הצופים אחד מהם: במקום להיות בעמדת האזנה בטווח של רדיו ירושלים בכל יום רביעי בעשר בלילה (זוהי התחנה ואלו הזמנים בהם התוכנית משודרת), אתם יכולים להוריד את התוכנית ששודרה באותו ערב בכל מקום ובכל זמן שנוח לכם ולהאזין לה בכל עת שתחפצו, כולל עצירה, דילוג על קטע ו/או ניגון מחדש של שיר שאהבתם. לרדיו הר הצופים יש ערוץ RSS, ואתם יכולים לאלף את המחשב שלכם להתעדכן בתוכניות מייד לאחר שידורן.

רן לוי הוא הסטוריון עם תוכנית רדיו בשם “עושים היסטוריה”. לרן אין תחנת שידור משלו, אבל יש לו אתר. באתר עושים היסטוריה מעדכן רן את המשדרים שהפיק ומזמין את כולם להאזין ולהחכים. כדי שלא נצטרך לבדוק כל הזמן מה התחדש באתר, מציע רן ערוץ RSS אותו ניתן להזין לתוכנה שתוריד את הפרקים החדשים ברגע שיצאו.

עוד משהו

עד לאחרונה, יכולתם למצוא רשימה מעודכנת למדי של ערוצי RSS בעברית באתר בשם RSSFeeds.co.il. לצערי, נראה שהוא הפסיק לתפקד. אם אתם נתקלים באתר דומה (או שומעים על חזרתו לפעילות של rssfeeds.co.il), אנא הודיעו לי.

איך מתחילים?

אחרי שהבנו מה אפשר לעשות עם RSS וקיבלנו רשימה (התחלתית בלבד!) של אתרים וערוצים מעניינים, הגיע הזמן שנדע איך מקבלים את המידע ישירות למחשב שלנו.

הכי פשוט: ישירות לדפדפן

אם אתם רוצים לגשת ישר לעניין, אתם יכולים להוסיף אתרים התומכים בערוצי RSS לדפדפן שלכם. לחצו על סמל RSS בצד ימין של עמוד זה (זוכרים? הסמל הזה: סמל RSS) או על סמל דומה בכל אתר אליו אתם מעוניינים להירשם. הדפדפן יפתח את עמוד ההזנה, ובראשו כפתור שיציע לכם להירשם. זהו, אתם רשומים. כל שעליכם לעשות הוא לגשת מדי פעם לסימניות שלכם ולבדוק מה חדש.

Juice, תוכנה ייעודית לפודקאסטים

הכי אוטומטי: תוכנה

הוספת הזנות RSS לדפדפן עדיין לא תוריד את התכנים אליכם, אלא רק תאפשר לכם לראות מה התחדש (ואז לגשת לעמוד הרלוונטי). אם אתם רוצים דברים יותר מורכבים, כמו הורדה אוטומטית של פודקאסטים או סריקה אוטומטית והתראות בכל פעם שיש מידע חדש, כדאי להתקין תוכנה. לא אמליץ כאן על אף תוכנה, אבל אספר לכם שיש די הרבה: מ-FeedReader (עם תמיכה בסיסית בעברית) ו-FeedDemon ועד ל-Omea Reader, כולל תוכנות המיועדות במיוחד לפודקאסטים, כמו Juice.

הזנות מקוונות

מספר אתרים מציעים כלי RSS המובנים באתר. הכלים הללו מאפשרים לכם לקבוע את ההזנות באתר, ולאחר מכן לגשת אליהן מכל מקום בעולם. לגוגל יש קורא RSS מקוון בשם Reader, וליאהו יש את My Yahoo. אתרים נוספים מציעים קוראים המוטמעים בתוכם – חפשו את הכלים הללו בעיקר באתרי בלוגים.

מצאתם תוכנה מעניינת? יש לכם מה לתרום לרשימה (או ממה להזהיר)? הגיבו ואעדכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *