מאמרים

הס!

אם זכרוני אינו מטעני, סיפרתי כאן על בעיות הזיכרון שלי לא פעם. הנה דוגמה נוספת: אני בפגישה, בהרצאה או סתם מטייל, ורוצה קצת שקט מהטלפון. לכן אני משתיק אותו. שלושה ימים לאחר מכן, אנשים מתלוננים שאני מסנן אותם – רק מפני ששכחתי להפעיל מחדש את הצלצול בסיום הפגישה, ההרצאה או הטיול. אם זה קרה לכם פעם (ובטח אם זה קרה לכם יותר מפעם אחת), המאמר הזה בשבילכם.

לפני די הרבה זמן, נתקלתי ביישומון (אפליקציה) בשם “!Shush”, שזוכר עבורי להפעיל מחדש את הצלצול בטלפון. רגע לפני שאמשיך, יש לי הודעה שתצנן עבור חלקכם את ההתלהבות: !Shush מיועד לבעלי מערכת ההפעלה Android בלבד, לצערי – חברת Apple לא מרשה לתוכנות להשתיק ולהפעיל את הצלצול על דעת עצמן, ולכן אין (וכנראה גם לא תהיה) גרסה ל-iPhone. אם ברשותכם מכשיר אנדרואידי, אתם מוזמנים להמשיך ולקרוא.

שקט לזמן מוגבל

בכל פעם שתעברו למצב שקט,

מעבר למצב שקט

תוצג בפניכם האפשרות להגביל את ההשתקה לזמן מסוים. תוכלו לכוון זאת באמצעות החוגה או לחצני “+” ו-“-” במרכז המסך. בשעה היעודה, הטלפון יחזור לבד למצב הצלצול הרגיל שלו. גאוני, נכון?

כוונון זמן השתקה

בנוסף, תוכלו לכוון את עוצמת הצלצול לאחר תום תקופת ההשתקה, באמצעות הבורר בצד השמאלי התחתון של המסך.

שונאים ירוק? מה דעתכם על כתום? ורוד? סגול? ויש עוד צבעים:

כוונון זמן השתקה - גם בצבעים אחרים

בכל רגע נתון, תוכלו לפתוח את מסך ההתראות (נוטיפיקציות), לבטל את ההשתקה ולהפעיל את הצלצול מחדש:

מסך ההתראות

אם נראה לכם שאני מתלהב, זה רק מפני שאני באמת מתלהב – !Shush היא תוכנה חינמית, אינני המפתח ואיני מקבל אחוזים על הפצתה. אני פשוט חושב שהיא אידיאלית עבור כל אחד, בוודאי עבור אנשים שכחנים כמוני.

לשדרג, או לא לשדרג?

זו שאלה טובה מאוד. אם אתם משתמשים במערכת ההפעלה Windows – בין אם זו Windows 8 ,Windows 7 או Windows 8.1 – ודאי שמתם לב לסמלון החדש שנוסף בזמן האחרון לסרגל המשימות שלכם, ליד השעון: הסמל החדש של Windows.

מי שלחץ עליו קיבל את המסך הבא:

קבל את Windows 10
קבל את Windows 10

מה קורה?

כדי לחסוך לכם דפדוף בששת עמודי ההודעה, הנה התמצות: מיקרוסופט מוציאה לאור את הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה שלה, Windows 10, ב-29 ביולי. למקרה שאתם תוהים אם פספסתם את Windows 9, התשובה שלילית: מיקרוסופט החליטה לדלג על 9 ולהגיע ישירות למספר 10.

לרגל המאורע, מיקרוסופט מציעה את רוב המהדורות של Windows 10 כשדרוג חינם לבעלי Windows 7 עד 8.1. אתם מוזמנים להירשם, ומתישהו אחרי 29/7 תקבלו הודעה ותוכלו לבצע את השדרוג. אל תשבו בציפיה דרוכה – למיקרוסופט ייקח מספר ימים (ואולי אף יותר) להפיץ את השדרוג לכל המשתמשים. זה לא יקרה לפני 29/7, אבל גם כנראה לא מייד באותו היום.

מה חדש?

בעלי Windows 8 או 8.1 ישמחו לגלות מכר ותיק ואהוב: תפריט התחל, שנעלם מחיינו עם Windows 8 וחוזר בכוחות מחודשים בגרסה 10. בעלי Windows 7 ישמחו (אולי) לקבל את המראה החדש יותר של Windows 8. מעבר לכך, יש די מעט תכונות חדשות שמצדיקות שדרוג.

חייבים להחליט עכשיו?

לא. את השדרוג תוכלו לבצע עד 29/7/2016, כלומר: יש לכם שנה שלמה לחשוב ולהחליט. קחו את הזמן.

ואם לא בא לי?

לא חייבים לשדרג. אם סמלון התזכורת מפריע לכם, אתם יכולים להסיר אותו בדרך הבאה: היכנסו ל-Windows Update (חפשו את התוכנה בתפריט או במסך התחל), לחצו על עדכונים מותקנים, מיצאו את עדכון מספר KB3035583 והסירו אותו (קליק ימני, הסר). הסמלון לא ישוב להפריע לכם, לפחות עד לעדכון הבא של Windows (תוכלו להורות ל-Windows להתעלם מהעדכון הזה ולא להציג או להתקין אותו שוב).

אז… לשדרג או לא לשדרג?

כל שדרוג תוכנה טומן בחובו אפשרות לתקלות. שדרוג מערכת ההפעלה – על אחת כמה וכמה, מאחר שהיא זו שמפעילה את כל התוכנות בהן אתם משתמשים, מהדפדפן ועד לחבילת התוכנות המשרדיות שלכם. שדרוג למערכת הפעלה חדשה ולא מוכרת, כשאתם מהווים בעצם את שפני הניסיון ואין אף אחד שכבר היה שם לפניכם – זה כבר גובל בספורט אקסטרים.

Windows-10

אם יש לכם מחשב מיותר, שלא אכפת לכם אם יקרוס ויאבד את כל המידע שעליו, או אם אתם חייבים להיות מעודכנים בכל מה שחדש ונוצץ, אתם מוזמנים לבצע את השדרוג – אבל רק אחרי גיבוי מסודר, ולאחר שתבטיחו לי שלא תבואו אלי אם/כאשר הצרות יתחילו.

עצתי: המתינו. כאמור, יש לכם שנה שלמה לנצל את ההטבה. קחו לכם חודש-חודשיים, בידקו עם חברים ואנשים אחרים ששדרגו, תנו להם להיות שפני הניסיון, ורק כשתרגישו שהמערכת יציבה מספיק עבורכם – לכו על זה.

ניקוד

עם פרסום המאמר תִּזְכֹּרֶתזֶה, קיבלתי מספר אימיילים עם שאלה כמעט זהה: איך עשית את זה? איך מוסיפים ניקוד לטקסט בעברית? האם אפשר לעשות זאת גם במסמכים במחשב, או רק בדפדפן? מה לגבי טלפון חכם? וטאבלט?

סימני ניקוד

סימני הניקוד (קמץ, פתח, חיריק וכל השאר) מופיעים בעברית כחלק מהאות: מתחתיה, בתוכה ומעליה. בעולם הדיגיטלי, הניקוד מתווסף אחרי האות, כלומר: יש להקליד את האות הרצויה ולאחריה את הניקוד, והמחשב כבר “ישתול” את הניקוד במקום המתאים באות. לדוגמה: אם נקליד את האות “א”:

א

 

ואחריה נקליד קמץ (עוד מעט נראה איך עושים זאת), הוא יופיע מתחת לאות ולא אחריה:

אָ

 

כלומר, הקלדה עם ניקוד היא בעצם הקלדת אות וניקוד, אות וניקוד – ולפעמים אף יותר. לדוגמה: אות+דגש+ניקוד. אפשר גם להקליד קודם את המילה בשלמותה, ואז למקם את הסמן אחרי כל אות ולהוסיף את הניקוד.

הצגת ניקוד בעברית הינה תכונה מובנית בכל מערכת הפעלה מודרנית, כלומר: היא זמינה בכל תוכנה שהיא, וכמעט בכל גופן (פונט). ייתכן שתיתקלו בגופן מסוים שלא תוכנן למשימה, ולכן לא יהיה ניתן להציג בו ניקוד; אך כל הגופנים המגיעים עם Windows, לדוגמה, תומכים באופן מובנה בניקוד. עכשיו רק נותר לנו לברר איך מקלידים את סימני הניקוד – וזה נעשה אחרת בכל מערכת (טיפ: קיראו עד סוף המאמר כדי ללמוד על אפשרות שתעבוד בכל המערכות).

הוספת ניקוד ב-Windows 8

החל מ-Windows 8, ניתן להקליד ניקוד בדרך הבאה: מקמו את הסמן אחרי האות הרצויה, ואז לחצו על מקש Alt הימני בתוספת אחת מהאותיות הבאות:

Alt ימני בתוספת סימן תוצאה
ק קמץ אָ
פ פתח אַ
ח חיריק אִ
ש שווא אְ
צ צירה אֵ
ס סגול אֶ
ו חולם אֹ
\ קובוץ אֻ
ד דגש, שורוק, מפיק אּ
ש ימנית שׁ
/ ש שמאלית שׂ
ר חטף-קמץ אֳ
] חטף-פתח אֲ
ב חטף-סגול אֱ

 

אם תשתמשו במקלדת הווירטואלית של Windows (הנקראת “לוח מקשים על המסך”), זה ייראה כך:

המקלדת הווירטואלית של Windows 8.1
המקלדת הווירטואלית של Windows 8.1

הוספת ניקוד במערכות Windows ישנות יותר

השימוש באות הראשונה של סימן הניקוד (ק’ עבור קמץ וכד’) די חדש; במערכות הפעלה ישנות יותר, כגון Windows 7, יש לוודא שמקש Caps Lock לחוץ, ואז ללחוץ על צירוף של Shift ומספר בשורת המספרים העליונה במקלדת:

Shift בתוספת סימן תוצאה
; שווא אְ
1 חטף-סגול אֱ
2 חטף-פתח אֲ
3 חטף-קמץ אֳ
4 חיריק אִ
5 צירה אֵ
6 סגול אֶ
7 פתח אַ
8 קמץ אָ
9 ש שמאלית שׂ
0 ש ימנית שׁ
חולם אֹ
= דגש, שורוק, מפיק אּ
\ קובוץ אֻ

ניקוד במכשירים ניידים

מקלדת עברית של SlideIT למכשירי אנדרואיד
מקלדת עברית של SlideIT למכשירי אנדרואיד

אייפון, אנדרואיד ודומיהם לא ניחנו ביכולת מובנית לנקד, אם כי הגופנים העבריים שלהם מסוגלים להציג ניקוד. עבור מכשירי אנדרואיד נוכל להתקין מקלדות מיוחדות, כגון SlideIT (בתשלום; ניתן להתנסות חינם למשך 15 ימים) עם תוסף עברית.

מכשירי iPhone ו-iPad ייאלצו לעבור תהליך “פריצה” לשם התקנת הניקוד, מאחר שמערכת ההפעלה שלהם אינה תומכת בהקלדת ניקוד (למעוניינים: חפשו בחנות Cydia את HebrewMenukad).

 

מקלדת וירטואלית

בכל מערכת בה תבחרו, תוכלו לנקד גם באמצעות מקלדת מבוססת-דפדפן: האתר שער לים מציע מקלדת וירטואלית הכוללת סימני ניקוד, בה תוכלו להקליד באמצעות לחיצה על כפתורים והעתקת הטקסט הנוצר. אתר Read-Hebrew מגדיל לעשות, ומציע, נוסף על המקלדת הווירטואלית, כפתור שיציע לכם לנקד כל מילה שהקלדתם. בנוסף, האתר ישמיע לכם את המילה המבוקשת – שימושי במיוחד עבור עולים חדשים. משתמשים עצלנים במיוחד מוזמנים לגשת לאתר נקדן, בו יוכלו להקליד טקסט בעברית ללא ניקוד, ללחוץ על כפתור ולקבל את הטקסט מנוקד כדבעי. מאחר שמדובר באתרי אינטרנט, ניתן להשתמש בכל האפשרויות הללו בכל מערכת: מחשב, טאבלט או טלפון. סימון הטקסט המנוקד, העתקה והדבקה זריזות – וְגַם אַתֶּם תּוּכְלוּ לְנַקֵּד אֶת דִּבְרֵיכֶם.

תמונת מצב

יש אנשים שלא כל-כך זוכרים שמות, אבל זוכרים פרצופים. מכירים אותם? ככה זה גם עם מסמכים: לפעמים אנחנו לא זוכרים את שמו המדויק של מסמך, אבל זוכרים את המבנה שלו: צבע הכותרת, הטבלה בעמוד הראשון, הגרף מתחתיה. עבור האנשים הללו, מציעה חבילת Office אפשרות לשמירת תמונה ממוזערת (thumbnail בעגה המקצועית) של המסמך, והצגתה כאייקון בסייר הקבצים. הודות לכך, במקום לראות רשימת קבצים וסמלים כלליים של התוכנות המקושרות אליהם (Excel ,Word וכו’), כמו בתמונה הזו:

שמות קבצים וסמלי תוכנות. משעמם ולא תמיד עוזר
שמות קבצים וסמלי תוכנות. משעמם ולא תמיד עוזר

תוכלו “להציץ” אל תוך הקבצים ולקבל מושג טוב יותר לגבי זהותם ותוכנם:

תמונה ממוזערת של תוכן המסמכים. הרבה יותר ברור
תמונה ממוזערת של תוכן המסמכים. הרבה יותר ברור

הפרטים הטכניים

כדי לאפשר הצגת תוכנו של מסמך Word או גיליון Excel, גשו לתפריט קובץ (אם אתם משתמשים ב-Office 2007, גשו לכפתור Office העגול) ולחצו על שמירה בשם. בחרו בתיקיה, ובתיבת הדו-שיח שתיפתח, סמנו את התיבה שמור תמונה ממוזערת.

 

אם סייר הקבצים לא מציג את התמונות הממוזערות, ודאו שהגדרות התצוגה שלכם מכוונות היטב: ראשית, נסו לרענן את התצוגה – ייתכן שהסייר לא מודע לתוכן החדש שהוא אמור להציג. אתחול של הסייר (סגירה ופתיחה מחדש) יכולים לעזור. שנית, התמונות הממוזערות מוצגות החל מגודל מסוים בלבד: גשו לתפריט תצוגה ובחרו באפשרות סמלים בינוניים:

אם יש לכם עדיין בעיות עם התצוגה, אולי ביקשתם פעם מהסייר לבטל את אפשרות התצוגה המקדימה. גשו שוב לתפריט תצוגה, ובחרו הפעם בכפתור אפשרויות. בחלון שייפתח, עברו ללשונית תצוגה וודאו שתיבת הצג תמיד סמלים, אף פעם לא תמונות ממוזערות אינה מסומנת (באנגלית זה Always show icons, never thumbnails; בגרסאות שונות של Windows ייתכן ניסוח מעט שונה).

עובד? נהדר. אם אתם רוצים, אתם יכולים להציג את תוכן המסמכים בתמונה גדולה יותר. בתפריט תצוגה של הסייר, בחרו בסמלים גדולים, ואפילו בסמלים גדולים מאוד. עכשיו לא צריך לאמץ את העיניים.

לילה טוב

לפני מאמר או שניים הבטחתי לדון במצבי השינה השונים של Windows – הנקראים, אולי כדי לבלבל את האויב, “שינה” ו”מצב שינה”. הגיע הזמן לדבר על זה – אנא הצטיידו בכרית ובשמיכה ובואו אחרי.

כיבוי אורות

לא תמיד אנחנו רוצים להשאיר את המחשב פועל. הסיבות לכך רבות ומגוונות: חיסכון בחשמל, קצת שקט מאוושת המאווררים הרעשניים, חושך (אם המחשב ממוקם בחדר שינה) וחשש מהפסקות חשמל (שיכבו את המחשב בדרך הקשה) הן בדרך-כלל הסיבות הראשיות.

לכיבוי המחשב שתי מגרעות עיקריות: מגרעת אחת היא הזמן שלוקח לכבות ולהדליק אותו – וככל שהמחשב שלכם ישן יותר, או שמותקנות עליו תוכנות רבות יותר, הסיכויים לבהיה ארוכה במסך האתחול עולים. אני מכיר די הרבה אנשים שלא מכבים אף פעם את המחשב, כי אם יצטרכו אותו פתאום, יעברו יותר מחמש דקות תמימות מרגע הלחיצה על כפתור ההפעלה ועד לרגע בו יוכלו להתחיל לעבוד.

המגרעת השניה בכיבוי המחשב כרוכה באובדן המצב הנוכחי: כל התוכנות שהפעלנו, החלונות הפתוחים והמשימות שלא הושלמו; אם נכבה את המחשב, נשכח איפה היינו ומה עשינו, ובפעם הבאה נבלה זמן יקר בשחזור המצב המדויק של שולחן העבודה (שני מסמכים פתוחים זה לצד זה, דפדפן פתוח עם ארבעה אתרים טעונים ברקע, מחשבון בהישג יד וכו’).

שינה מתוקה

לאור המגרעות של כיבוי מלא, נוספו למערכת ההפעלה ולחומרת המחשב אפשרויות למצב ביניים: מצב בו המחשב לא פועל, אינו מרעיש וחוסך בחשמל מחד, וזמין לעבודה מיידית מאידך. השם הכולל למצבים אלה הוא שינה, והם מחולקים לדרגות שונות. במערכת ההפעלה Windows נתנו להם את השמות הבאים:

שינה (Sleep)

כשתבקשו מהמחשב לעבור למצב זה, הוא יכבה את רוב הרכיבים שלו (כוננים, מאווררים, כרטיס מסך וכל השאר), וישאיר “על אש קטנה” רק את הרכיבים הדרושים כדי לזכור את המצב האחרון: אילו תוכנות עבדו, מה היה תוכנן, וכל המידע הדרוש כדי שכשהמחשב יתעורר, הוא יחזור בדיוק למצב בו היה כשהלך לישון. בזמן שינה, המחשב עדיין צורך מעט חשמל (לדוגמה: כדי להחזיק את מעגלי הזיכרון שלו עובדים). אובדן החשמל בזמן השינה (כתוצאה מניתוק המחשב מהשקע או מהתרוקנות הסוללה במחשב נייד) יגרום לאובדן המצב האחרון, וכשהמחשב יופעל שוב הוא יתייחס לכך כאל התרסקות (כיבוי פתאומי) רגילה.

מצב שינה (Hibernate)

בעברית זה יוצא קצת מוזר: מצב בעל שם כמעט זהה לשם המצב הקודם. באנגלית, המשמעות היא “שנת חורף” (כמו של דובים), או שינה עמוקה. מצב זה דומה מאוד לשינה רגילה, פרט לעובדה שבו המחשב לא צורך חשמל בכלל, וניתן אפילו לנתק אותו מהחשמל. כשנחבר אותו ונדליק, הוא עדיין יצליח לחזור למצבו הקודם.

את הקסם הזה המחשב מבצע באמצעות הדיסק הקשיח: כשתבקשו לעבור למצב שינה עמוקה, המחשב ישמור את תוכן הזיכרון שלו (התוכנות הפועלות כרגע, חלונות פתוחים, נתונים וכל השאר) בדיסק הקשיח, ולאחר מכן יבצע כיבוי מלא. כשתדליקו את המחשב, הוא יקרא את המידע מהדיסק אל הזיכרון, ואז ימשיך בדיוק מהמקום בו הפסיק קודם. כתוצאה מכך, המעבר למצב שינה אורך מספר שניות – הזמן הלוקח למחשב לכתוב את תוכן הזיכרון לדיסק הקשיח. ככל שיש לכם יותר זיכרון ויותר תוכניות פועלות, המעבר יארך יותר זמן – אבל עדיין יהיה מהיר יותר מכיבוי מלא, הדורש מעבר על כל תוכנית ותוכנית וסגירתה. זמן אתחול המחשב (ההדלקה) יהיה דומה – הזמן הדרוש למחשב לקרוא את תוכן הזיכרון מהדיסק הקשיח אל תוך הזיכרון האמיתי; זה יקח מספר שניות, אך עדיין יהיה מהיר יותר מאתחול מלא של המחשב.

שינה היברידית

למרות שלא תוכלו לבחור במצב הזה ישירות, כדאי לדעת עליו. המעבר לשינה מהיר ביותר – המחשב צריך רק לכבות רכיבים וללכת לישון; מצד שני, במצב זה המחשב צורך מעט חשמל, ולכן חשוף לבעיות כמו הפסקת חשמל, או התרוקנות הסוללה במחשב נייד. לעומתו, המעבר למצב שינה (עמוקה) אורך יותר זמן, אך מצד שני הוא הרבה יותר בטוח: המחשב אינו צורך חשמל, ולכן חסין בפני הבעיות שהזכרנו.

במצב ההיברידי, המחשב שומר הכל על הדיסק הקשיח – אבל גם משאיר את החשמל עובד עבור רכיבי הזיכרון. בכך הוא מאפשר התעוררות מהירה, כמעט מיידית – אבל גם אם אירעה הפסקת חשמל או שהסוללה התרוקנה, הוא יוכל לשחזר הכל מתוך הדיסק הקשיח. המצב ההיברידי מתפקד בעצם כמצב שינה (עמוקה) בזמן כיבוי המחשב (אורך מספר שניות), וכשינה (רגילה) בזמן הדלקת המחשב – שניה או שתיים ואתם יכולים להתחיל לעבוד. אם המצב הזה מופעל אצלכם במחשב, בחירה במצב שינה עמוקה תכניס את המחשב לשינה היברידית.

הפרטים הטכניים

בסיום עבודתכם עם המחשב, Windows מציגה בפניכם מגוון אפשרויות: יציאה (Log Off), נעילה (Lock), החלפת משתמש (Switch User), כיבוי (Shut Down), איתחול (Restart), שינה (Sleep) ומצב שינה (Hibernate). האפשרויות הללו מוצגות כתפריטים שונים במערכות השונות (Windows 7 ,Windows 8 ,Classic Shell), אך פועלות באופן זהה.

אפשרויות היציאה מ-Windows בתפריט התחל
אפשרויות היציאה מ-Windows בתפריט התחל

לעתים, אפשרות השינה העמוקה לא תהיה זמינה. במקרה כזה, יש להפעילה גם ברמת החומרה (BIOS) וגם ברמת מערכת ההפעלה (פקודת powercfg), ולכן עדיף להשאיר את ההתעסקות בזה למישהו טכני.

אפשרויות היציאה מ-Windows במסך התחל (Windows 8 ומעלה))
אפשרויות היציאה מ-Windows במסך התחל (Windows 8 ומעלה)

את ההשהיה לפני הירדמות המחשב, כמו גם את האפשרות להפעלת שינה היברידית, תוכלו למצוא בין אפשרויות צריכת חשמל בלוח הבקרה.

איך בוחרים?

נותרנו עם השאלה העיקרית. בעצם, אתם אמורים לדעת עכשיו איך לענות עליה בעצמכם. בכל זאת, הנה מספר טיפים:

כשמדובר במחשב נייד, שינה רגילה מספיקה כל עוד הסוללה לא בסכנת התרוקנות. כדי לבדוק את קצב ריקון הסוללה בזמן שינה, טענו את הסוללה במלואה ותנו למחשב לישון במשך מספר שעות. כך תוכלו לחשב כמה אחוזי סוללה מתרוקנים בשעה, וכמה זמן המחשב יכול לישון מבלי לרוקן את הסוללה כליל. אם המחשב הנייד מחובר למטען, אין לכם בכלל מה לדאוג: הסוללה תטפל בכל הפסקת חשמל, וביתר הזמן תיטען בעצמה.

ברוב המקרים, ניתן לתת גם למחשב נייח לישון שינה רגילה, מאחר שהפסקות חשמל נדירות למדי ברוב אזורי הארץ, רוב ימות השנה. באזורים בעייתיים, או בזמנים בעייתיים (סערות חורפיות או עומסי צריכת חשמל גבוהים במיוחד בקיץ), עדיף להסתמך על מצב שינה עמוקה או שינה היברידית.

אם המחשב אמור לעבוד באופן רציף, אין צורך לתת לו להיכנס למצב שינה כלל. אם אתם מעוניינים באחד ממצבי השינה, כוונו את ההשהיה לפני הכניסה למצב השינה, כך שלא תפריע לכם כשאתם סתם קמים לרגע להתמתח או להכין כוס קפה.

לילה טוב!

תִּזְכֹּרֶתזֶה

מזמן כבר רציתי לספר לכם על נושא כאוב, אבל בכל פעם שכחתי. אז הנה, עכשיו אני מספר: אני שכחן. זה לא שלפעמים אני שוכח – יותר נכון יהיה לומר שלעתים נדירות אני זוכר. המצב עד כדי כך גרוע, שפעם אפילו… על מה רציתי לספר? שוב שכחתי.

למזלי, יש סביבי אבזרי עזר לשכחן. דיברנו עליהם במסגרת מאמר על משימות ורשימות (זוכרים?). אבל לפעמים אני עדיין צריך תזכורות, ככה בקטנה: לקחת את הילדה מבית הספר ביום מסוים, להתקשר לחבר מהעבודה, ואפילו לקחת תרופה כשאני חולה. המשותף לכל הדברים הללו הוא שהם אמורים להתבצע בזמן מסוים, ומצד שני – הם אינם חלק מהשגרה, ולכן אני שוכח לבצע אותם.

לא תופתעו לגלות שגם במקרה הזה אני משתמש בכלים הדיגיטליים שברשותי. הפעם מדובר בלוח השנה: אם ידוע לי שהילדה מסיימת מוקדם ביום חמישי הבא, אני יוצר לעצמי תזכורת בדמות אירוע בלוח השנה, עם התראה מוקדמת שתאפשר לי להגיע לבית הספר בזמן. מכירים את המצב הזה, בו אתם מבקשים משהו ממישהו, והוא מבקש מכם להזכיר לו לטפל בעניין, ולכן אתם מבקשים ממנו שיזכיר לכם להזכיר לו וחוזר חלילה? כל אחד מאיתנו מנסה להתנער מהאחריות לזכור ולהטיל אותה על האחר – אבל אין בכך צורך: אם אני צריך להתקשר לחבר כדי להזכיר לו לעשות משהו, אני מתזמן “פגישה” עבור השיחה לזמן בו נראה לי שאהיה פנוי – לדוגמה, בערב אחרי כיבוי האורות של הילדים.

אירוע חוזר ביומן Google
אירוע חוזר ביומן Google

כשאני חולה (לא עלינו) וצריך לקחת תרופה בכל יום בשבוע הקרוב, אני יוצר אוסף של אירועים זהים באמצעות יכולות השכפול של תוכנת היומן שלי (Outlook קורא לזה “סדרה”, יומן Google קורא לזה “אירוע חוזר”): לאירועים הללו יש תוכן ושעה זהים, אבל כל אחד מהם יארע ביום אחר – לדוגמה, מדי יום מיום שלישי הקרוב ועד ליום שני הבא בשמונה בבוקר (Outlook קורא לזה “מופע חוזר”, יומן Google קורא לזה סתם “חוזר”). הטלפון, הטאבלט ו/או המחשב שלי יצפצפו בשעה היעודה ויזכירו לי להיות בריא.

סדרת פעילויות ב-Outlook. שימו לב למופע החוזר (לחצו על התמונה להגדלה)
סדרת פעילויות ב-Outlook. שימו לב למופע החוזר (לחצו על התמונה להגדלה)

רוח הרפאים שבמחשב

ליל כל הקדושים חלף-עבר (אנחנו היינו עסוקים בהשוואות קבצים, עניין לא פחות חשוב), אבל שמרתי בצד סיפור אימה קטן עבורכם:

יום אחד, באמצע הלילה, מתקשר אלי חבר ואימה עלומה בקולו: “המחשב שלי”, התנשם, “הוא חי!”

לאחר שיחת הרגעה ארוכה ושקולה (“תגיד, השתגעת?”), הוא חזר לאיתנו וגולל את הסיפור הבא: ערב אחד, כך סיפר, השכיב כהרגלו את המחשב לישון – בחר באחת מאפשרויות השינה של Windows (הנקראות, באופן הולם אך מוזר קמעה, שינה ומצב שינה – אני מבטיח לדבר על זה בפעם אחרת) ואז יצא בלאט מהחדר וכיבה את האור. לאחר זמן מה, שמע קולות חשודים מן החדר. הוא נכנס וגילה את המחשב ערני מתמיד, פועל ומהמהם.

“אולי שכחתי לכבות אותו”, אמר לעצמו, לחץ על כפתור השינה ויצא שוב. הפעם הוא נשאר לעמוד ליד הדלת הכמעט-סגורה, וכך הבחין ברגע בו המחשב סיים את ההכנות לשינה, כבה – ואז נדלק שוב. מעצמו.

הדבר חזר על עצמו – אבל לא באופן קבוע, וזה מה שהפחיד את חברי יותר מכל. לפעמים המחשב התעורר מייד עם תום ההכנות לשינה, לפעמים לא, ולפעמים (הכי מפחיד) הוא התעורר לאחר שמישהו נכנס לחדר המחשב ויצא ממנו – בלי לגעת במחשב עצמו!

“תגיד”, אמרתי לחברי בקול של מגרש שדים מוסמך, “האם המודם או הנתב שלך נשארים דולקים כל הזמן? או אולי מחוברים למפצל מתח?”

מרוב תדהמה החבר שלי שכח לרעוד. “מחוברים למפצל. איך ידעת?” לחש.

“ולמפצל הזה יש כפתור הפעלה גדול ואדום?” הוספתי (למען האמת, הגודל והאדמומיות לא היו חשובים לי, אבל הם בהחלט הוסיפו לרושם).

עכשיו הוא כבר היה על הברכיים: “כן, איך ידעת?” זעק.

“זה פשוט מאוד”, אמרתי. “המחשב שלך לא נדבק בדיבוק ולא קם לתחיה. הרשת העירה אותו”. ואז הסברתי לו הכל.

השכמה רשתית

לא כולם מעוניינים שהמחשב שלהם יהיה כבוי – יש כאלה שרוצים שהוא יישאר ער ודולק כל הזמן; עבורם הומצא כפתור הכיבוי. אחרים מעוניינים במצבי שינה מסוימים, גם הם קיימים בדמות כפתורים שונים. ויש גם קבוצה שלישית, שמעוניינת שהמחשב יהיה כבוי, אבל מוכן להתעורר בכל רגע לפי פקודה מרחוק – והדרך לפקד מרחוק היא דרך הרשת. לכן, כל מחשב כולל אפשרות להערה באמצעות הרשת: תוכלו למצוא אותה ב-BIOS (תוכנת ההפעלה המובנית בחומרה של המחשב) של המחשב שלכם – חפשו שורה בשם Wake On LAN.

יש מחשבים שיתעוררו בכל פעם שחבילת מידע כלשהי עוברת ברשת הביתית או המשרדית; יש כאלה עבורם ההתעוררות תתבצע רק אם הם קיבלו פקודה מפורשת לקום. פקודה זו מכונה “חבילת קסם” (magic packet), והיא מכילה סימנים מזהים שיעירו רק את המחשב אליו היא מכוונת. במקרה של חברי המסכן, הנתב הביתי היה דלוק בלי קשר למצב המחשב, ולכן הרשת היתה פעילה גם כשהמחשב היה כבוי. כפי שחשדתי, המחשב שלו היה מכוון להתעורר מכל סוג של תעבורה ברשת. ביטול של אפשרות Wake On LAN ב-BIOS פתר את בעיית נדודי השינה שלו.

עד הפעם הבאה

לאחר מספר ימים, התקשר אלי שוב החבר. הפעם הוא היה קצת עצבני: יש לו הוכחות, כך טען, לדיבוק או לתופעה על-טבעית אחרת. הלא אני בכבודי ובעצמי תיקנתי את הבעיה הטכנית, ולכן העובדה שהמחשב עדיין מתעורר בלילות ניתנת להסבר על-טבעי בלבד! חיוך השמחה לאיד כמעט גבר על עוויתות הבהלה שעברו בגוו.

לקח לי קצת יותר זמן לשכנע אותו לתת לי לגשת למכשיר המקולל, אבל בכל זאת מצאנו את הבעיה ותיקנו אותה. באיזשהו מקום, היה לי עצוב לשלול ממנו את תחושת הנצחון.

התקן סורר

מסתבר שגם למערכת ההפעלה יכולה להיות יד בהערת המחשב: באמצעות מנהל ההתקנים, ניתן לגשת לתכונות של כרטיס הרשת ולהרשות לו להעיר את המחשב. גם כאן, ניתן להורות לו להתעורר מכל חבילת מידע חולפת, או רק מחבילות קסם ממוענות אישית.

כדי להגיע להגדרות הללו, גשו למנהל ההתקנים, מצאו את קבוצת מתאמי רשת ופתחו אותה. קליק-ימני על מתאם הרשת הסורר, בחירה במאפיינים ומעבר ללשונית Power Management (זוהי הנקודה בה גם מחשב עברי עובר לדבר אנגלית), יציגו בפניכם את האפשרויות לניהול הדלקה וכיבוי של המתאם – ושל המחשב כולו. ודאו שהאפשרות Allow this device to wake the computer אינה מסומנת, ותהיו בטוחים מכל רע.

העלילה מסתבכת

חברי היקר ביטל את כל האפשרויות להערה באמצעות הרשת, וליתר ביטחון התרגל לכבות את הנתב, את המודם וכל מכשיר אחר בבית לפני לכתו לישון. למשך זמן מה, נדמה היה כי השקט שב לשרור במעונו.

…עד לאותו לילה, בו חזר ממסיבה בשעה 3:00 ופגש מחשב ערני ודולק בשלל נורות. הוא זכר את השעה, כי המחשב עשה זאת שוב בלילה שאחריו. ובלילה שלאחר מכן. שוב נקראתי לטקס גירוש שדים, ושוב כל מה שהייתי צריך לעשות הוא לבטל אפשרות.

אירועים מעוררים

מערכת ההפעלה שלנו מבצעת פעולות מסוימות בימים קבועים ובשעות קבועות. לדוגמה, Windows Update מתוכננת לבדוק עדכונים מדי לילה בשעה, ניחשתם, 3:00. יש גם זמנים קבועים למאחה הדיסק, לבדיקת עדכונים למוצרי Google, ועוד ועוד. ומה אם המחשב כבוי בדיוק בזמן הבדיקה? הגדרה מיוחדת באפשרויות צריכת חשמל שבלוח הבקרה גורמת לו להתעורר כדי לבצע את המטלות הללו. כדי לוודא שהמחשב לא יתעורר (הוא יוכל להשלים את המטלות הללו בפעם הבאה שתדליקו אותו), גשו ללוח הבקרה ובחרו באפשרויות צריכת חשמל. לחצו על הקישור שנה הגדרות תוכנית ליד תוכנית צריכת החשמל שלכם (מאוזן, חיסכון או תוכנית אחרת שבחרתם), ותקבלו את חלון אפשרויות צריכת חשמל. פתחו את שינה ואז את אפשר שעוני עצר של התעוררות, ותגיעו לאפשרות להפעיל או לבטל את זמינותם של שעוני העצר הללו. הפכו אותם ללא זמינים, ותזכו ללילות שקטים ונטולי אירועים.

אפילוג

שבועיים לאחר מכן, הטלפון מצלצל באישון ליל: “שומע?”, לוחש לי חברי הלחוץ, “אני חושב שיש לי רוח רפאים במקרר. בכל פעם שאני פותח אותו, אני מגלה שהאור דולק”.

יש מה להשוות – חלק ה’: כל השאר

במאמרים הקודמים בסדרה, ראינו כיצד ניתן להשוות את תכנם של מסמכים וגרסאות. סקרנו אפשרויות לסריקה של תיקיות שלמות (לדוגמה, למטרות סכנרון), והכרנו כלים – חינמיים, כאלה שעולים כסף, ואפילו כאלה שכבר מותקנים לנו על המחשב. נותרה לנו שאלה אחת בלתי פתורה: איך אני משווה בין קבצים כאשר אינני יודע אפילו מי הם והיכן הם נמצאים?

מקרה מבחן

נשמע מוזר? בואו נראה: לכולנו יש במחשב תיקיות ובהן תמונות – כאלה שהעברנו מהמצלמה הדיגיטלית, כאלה שהורדנו מהטלפון, תמונות שקיבלנו באימייל ושמרנו וגם כאלה שסרקנו מתוך אלבומים. לא פעם קורה שתמונה אחת מוצאת את דרכה אל מספר תיקיות. לדוגמה: הורדנו תמונה מהטלפון ושמרנו אותה בתיקיית התמונות הכללית שלנו; במקביל, הטלפון סנכרן אותה לתיקיית “תמונות מהטלפון” (אם יש לכם אייפון, לדוגמה, התיקיה נקראת “Photo Stream”); מתישהו החלטנו ליצור אלבום דיגיטלי, ולשם כך העתקנו תמונות מכל רחבי המחשב לתוך תיקיית האלבום החדש; על התמונות הללו עברנו עם פוטושופ, או תוכנת עריכה אחרת, כדי לתקן, להדגיש ולחתוך פרטים שונים – ואז שמרנו אותה כתמונה חדשה; בנוסף, החלטנו לגבות את המסגרת הדיגיטלית שלנו לתיקיה במחשב – ונחשו איזו תמונה גובתה עם כל השאר. בלי להתאמץ (ובלי לדעת אפילו), יש לנו כבר חמישה עותקים של אותה התמונה, מתוכם כמה שאינם זהים לשאר (אבל עדיין מבוססים על אותה התמונה).

מקרה אחר, פשוט יותר, נובע מהעתקת קבצים לתיקיות שונות – לפי קטגוריות (הברושור לטיול נשמר בתיקיית המסמכים הכללית, אבל גם בתיקיה שיצרנו במיוחד עבור הטיול) או אפילו כתוצאה מגיבוי (העתקנו את כל תיקיית המסמכים מהמחשב הישן לחדש כגיבוי – וביצענו גיבוי באופן הזה מספר פעמים).

בכל אחד מהמקרים הללו, יש לנו מחשב ובו קבצים (מסמכים, תמונות ועוד) כפולים ואף יותר, לעתים עם שינויים קטנים בין מסמך למסמך. אנחנו יכולים לעבור על כל התיקיות ולחפש קבצים עם שמות זהים, אבל לפעמים שם הקובץ משתנה במעבר בין התיקיות; לדוגמה: לתמונה שלנו קראו IMG1234.JPG במקור, אבל כשהעברנו אותה לתיקיית האלבום נתנו לה שם שמתאר את תוכנה, כמו “בחופשה באילת.jpg”. למי יש כח לפתוח כל קובץ במחשב ולהשוותו לכל קובץ אחר?

השוואה כללית

לנו אולי אין כח, אבל למחשב יש. זוהי הרי תכונתם החזקה של מחשבים – לבצע עבודה סיזיפית בדייקנות, בלי להתלונן ומהר. קיימים כלים שונים להשוואה כללית של קבצים. מאחר שהם מבצעים משימות זהות, הם נראים דומים ואפילו השמות שלהם זהים כמעט. מתוכם אזכיר כאן את Fast Duplicate File Finder, את Easy Duplicate Finder ואת CloneSpy. כולן חינמיות (חלקן יבקשו מכם תרומה – אנא, היו נדיבים!) ומסוגלות לחפש קבצים דומים או זהים במקומות שונים. תנו להן רשימה של התיקיות או הכוננים, והן כבר יסתערו על הקבצים וימצאו את כל הכפילויות, בלי להתעצל ובלי להתבלבל.

הנה, לדוגמה, מסך בחירת התיקיות של Duplicate File Finder. נוסף על רשימת תיקיות בצד שמאל, תוכלו להגדיר בו גם את סוגי הקבצים בהם אתם רוצים להתמקד באמצעות ציון הסיומת שלהם (docx ,pdf וכו’), גדלים, תאריכים ואפילו מלים בשמות הקבצים:

מסך בחירת התיקיות וסוגי הקבצים של Duplicate File Finder (לחצו להגדלת התמונה)
מסך בחירת התיקיות וסוגי הקבצים של Duplicate File Finder (לחצו להגדלת התמונה)

לאחר הסריקה (שעלולה להימשך זמן רב – תלוי מה גודל התיקיות שהוריתם לתוכנה לסרוק), תקבלו רשימה של כל הקבצים הכפולים, עם אפשרות למחוק או להעביר את הקבצים המיותרים לתיקיה נפרדת. כך, לדוגמה, זה נראה ב-Easy Duplicate Finder (שימו לב לאפשרות לייצא את הרשימה עצמה לקובץ בצד הימני התחתון של המסך):

מסך תוצאות הסריקה של Easy Duplicate Finder (לחצו להגדלת התמונה)
מסך תוצאות הסריקה של Easy Duplicate Finder (לחצו להגדלת התמונה)

לכל תוכנה תכונות ייחודיות לה, ויש כמובן תוכנות רבות נוספות על אלה שהזכרתי. אתם מוזמנים לבדוק ולחלוק את רשמיכם.

השוואת תמונות

כפי שראינו בדוגמה הראשונה, תמונות מספקות כאב ראש מיוחד, מאחר שהן יכולות להכיל תוכן דומה למרות שהקבצים שלהן שונים למדי: שמירת תמונה בפורמט אחר (jpg במקום png, לדוגמה), תשנה לחלוטין את תוכן הקובץ, כמו גם את גודלו. עריכת תמונה – מחיתוך שוליים ועד לריטוש מעמיק בפוטושופ – תגרום לשינויים אחרים, למרות שצופה אנושי יוכל עדיין לזהות שמדובר באותה התמונה.

כאן נכנסות לתמונה (אופס!) תוכנות השוואת התמונות – הן דומות לתוכנות ההשוואה הכלליות ביכולתן לסרוק תיקיות שלמות, אך בנוסף הן מנתחות את תכני התמונות ומסוגלות לומר עד כמה שתי תמונות דומות או זהות. זיכרו, שמאחר שההשוואה הזו כוללת סריקה וניתוח מעמיק של תכני הקבצים, היא אורכת זמן רב – אחת התוכנות מתגאה בעובדה שהיא מסוגלת לסרוק תיקיה בגודל 15GB הכוללת 100,000 תמונות תוך שלוש שעות בלבד (!). קחו זאת בחשבון בבואכם לבצע את הפעולה.

גם בקטגוריה זו קיימות תוכנות רבות, מתוכן אציין את VisiPics, את Duplicate images finder ואת Awesome Duplicate Photo Finder. לאחר שתזינו רשימה של תיקיות לסריקה (ותמתינו בסבלנות רבה), תקבלו רשימה של תמונות דומות – וגם ציון של רמת הדמיון בין התמונות, מ-1% (מעט מאוד דמיון בין התמונות) ועד ל-100% (דמיון מלא, כלומר כפילות).

כך, לדוגמה, נראה המסך הראשי של Awesome Duplicate Photo Finder. שימו לב לרשימת התיקיות למעלה, לרשימת התמונות הדומות למטה, וכמובן – להשוואת התמונות במרכז, עם דמיון של 38%: אותו הבניין, רמת חשיפה שונה (הניחוש שלי: לפני ואחרי עריכה בפוטושופ).

השוואת תמונות דומות עם Awesome Duplicate Photo Finder (לחצו להגדלת התמונה)
השוואת תמונות דומות עם Awesome Duplicate Photo Finder (לחצו להגדלת התמונה)

לפעמים התוכנות הללו מעלות שאלות מעניינות.

שתי שקיעות, דומות אך לא זהות. מי מהן יפה יותר? את מי כדאי לשמור?
שתי שקיעות, דומות אך לא זהות. מי מהן יפה יותר? את מי כדאי לשמור?

יש מה להשוות – חלק ד’: תיקיות וקבצים

דיברנו על הצורך בהשוואות מסמכים, עקבנו אחר שינויים במסמכי Word וגם ב-Excel, ועכשיו הגיע הרגע להביט על התמונה הכללית: איך משווים בין תוכנה של תיקיה אחת לאחרת? עד כמה מעודכנים המסמכים, התמונות ושאר הקבצים שעל הדיסק הנייד? במקום לעבור על רשימות הקבצים ולהשוות בעצמכם, תנו למחשב לעשות זאת.

קיימות תוכנות רבות להשוואת כוננים ותיקיות. נסקור כאן שתיים מהן – החינמית וזו שעולה כסף (אבל שווה כל שקל).

WinMerge – השוואה ללא עלות

התוכנה החינמית הפופולרית ביותר היא WinMerge – תוכנה שנוצרה במקור כדי להשוות גרסאות של קבצי קוד בשפות תכנות שונות ולמזג שינויים שבוצעו בהם. לאחר בחירה בתיקיות הרצויות…

בחירת תיקיות ב-WinMerge (לחצו להגדלת התמונה)
בחירת תיקיות ב-WinMerge (לחצו להגדלת התמונה)

…יוצג חלון ההשוואה, ובו שורה עבור כל קובץ בשתי התיקיות. ליד כל קובץ תוצג תוצאת ההשוואה: הקבצים זהים, שונים, או שהקובץ קיים רק בצד אחד ולא בשני.

WinMerge - תוצאת ההשוואה (לחצו להגדלת התמונה)
WinMerge – תוצאת ההשוואה (לחצו להגדלת התמונה)

ניתן גם להציג את רשימת הקבצים בצורת “עץ” היררכי, בדומה מעט לתצוגה בסייר הקבצים של Windows. קבצים שונים ניתן להשוות זה לצד זה, והשורות השונות בכל קובץ יסומנו בצבעים שונים (אדום לשורות שונות, צהוב לשורות שנמצאות רק בצד אחד וכו’). מצד שמאל תופיע מעין מפה של הקובץ, שתציג מבט כללי על אזורי השוני לאורך הקבצים ואת מיקום החלון הנוכחי.

השוואת קבצים ב-WinMerge (לחצו להגדלת התמונה)
השוואת קבצים ב-WinMerge (לחצו להגדלת התמונה)

יתרונותיה של WinMerge הם השוואה מדויקת, תצוגה גרפית אינפורמטיבית (ברגע שמתרגלים אליה) וכמובן המחיר. תוכלו להוריד אותה כאן. חסרון קטן של התוכנה הוא הזמן שלוקח לה לסרוק תיקיות, עניין שהופך להיות משמעותי יותר ככל שהתיקיות שלכם מכילות יותר קבצים.

(גילוי נאות: צילומי המסך של WinMerge נלקחו מתוך אתר התוכנה.)

Beyond Compare – השוואה מתקדמת

אם אתם משווים קבצים באופן קבוע, כדאי לכם לשקול לשלם כמה דולרים ולקבל תוכנה מקצועית וחזקה. הדבר נכון במיוחד לאלה מכם המעוניינים לסנכרן תיקות, כלומר לבצע השוואה בין תיקיות והעברה אוטומטית של הקבצים שהשתנו מתיקיה אחת לאחרת. סנכרון הינו שימושי ביותר במקרים כמו כונן גיבוי, המכיל את כל תיקיות המסמכים שעל המחשב שלכם. החל מהגיבוי השני, רוב הקבצים מעודכנים כבר בכונן, ויש לעדכן רק את הקבצים שהשתנו.

קבלו את Beyond Compare – יותר מסתם השוואה, כפי ששמה מרמז. השוואת התיקיות שלה מהירה, והיא יודעת גם להשוות תיקיות שלא נמצאות על המחשב שלכם – לדוגמה, תיקיית Dropbox שבענן או תיקיה באתר FTP.

השוואת תיקיות באמצעות Beyond Compare (לחצו להגדלת התמונה)
השוואת תיקיות באמצעות Beyond Compare (לחצו להגדלת התמונה)

לחיצה כפולה על קובץ טקסט תשווה בין גרסאות הקובץ בשתי התיקיות. תצוגת ההשוואה נוחה מאוד, ומתבצעת גם ברמת השורה – אם שתי השורות זהות למעט מספר מלים (או אפילו אותיות), תוכלו לראות את ההבדלים הללו בקלות.

השוואת קבצים באמצעות Beyond Compare (לחצו להגדלת התמונה)
השוואת קבצים באמצעות Beyond Compare (לחצו להגדלת התמונה)

נוסף על קבצי טקסט, Beyond Compare יודעת להשוות סוגי קבצים שונים ומשונים: מסמכי Word ו-Excel (טקסט בלבד, ללא עיצוב), קבצי MP3 (בעיקר השוואת מידע, כגון שם האלבום והאמן המבצע) ואפילו תמונות. אתם יודעים מה, קבלו תמונה של השוואת תמונות:

השוואת תיקיות באמצעות Beyond Compare (לחצו להגדלת התמונה)
השוואת תיקיות באמצעות Beyond Compare (לחצו להגדלת התמונה)

השוואה מהירה

ניתן להשוות שני קבצים או שתי תיקיות ישירות מסייר הקבצים. לחיצה ימנית של העכבר על קובץ תציג, בין יתר האפשרויות, את האפשרות הבאה:

אם בחרתם באפשרות זו, לחיצה ימנית על הקובץ הבא תאפשר לכם לפתוח את חלון ההשוואה ולהשוות בין הקבצים שבחרתם:

כאמור, השיטה עובדת גם עם שתי תיקיות.

השוואת טקסט

אם אתם רוצים להשוות בין שני קטעי טקסט שאינם שמורים במסמך כלשהו (לדוגמה: טקסטים מתוך עמודים באתרי אינטרנט), אתם לא חייבים לשמור את הטקסטים הללו כדי לבצע השוואה בין קבצים. במקום זה, אתם יכולים להעתיק ולהדביק את הטקסט משני צידיו של חלון השוואה, והתוכנה תשווה ביניהם בדיוק כפי שהיא משווה בין תכניהם של מסמכים.

גילוי נאות: רוב צילומי המסך של Beyond Compare נלקחו אף הם מתוך האתר הרשמי. גילוי נוסף: הח”מ אינו עובד בחברת Scooter Software, המפתחת את Beyond Compare, לא מכיר אף אחד שעובד שם ולא מקבל אחוזים על כל עותק של התוכנה שנמכר; הוא בסך-הכל מכור לתוכנה הזו כבר למעלה מעשור. ניתן להוריד ולהתקין את התוכנה ל-30 ימי נסיון.

חושבים שהשווינו כל מה שאפשר? ההשוואה הקשה ביותר עוד לפנינו: איך משווים בין קבצים ומסמכים שאיננו יודעים את שמם? לדוגמה: האם בין הררי התמונות במחשב שלנו יש כפילויות? האם מסתובבים אצלנו מספר עותקים של המכתב הרשמי לשלטונות המס? כל זאת במאמר הבא. יהיה שווה.

יש מה להשוות – חלק ג’: Excel

במאמרים הקודמים התמקדנו ביכולות השוואת המסמכים של Word, מעבד התמלילים הפופולרי. במאמר זה נתמקד בגליון האלקטרוני הנפוץ בעולם: Excel.

השוואת גליונות, הגרסה ההיסטורית

עד שנת 2010, ל-Excel היתה יכולת מינימלית להשוות מסמכים, שהתמצתה במעקב אחר שינויים בלבד. אם ברשותכם Excel 2010 (או 2007), גשו לרצועת הכלים ובחרו בסקירה. לחצו על עקוב אחר שינויים, ואז בסימון שינויים.

עקוב אחר שינויים - Excel 2010
עקוב אחר שינויים – Excel 2010

בחלון שנפתח, ודאו שתיבת הסימון עקוב אחר שינויים בעת עריכה מסומנת ולחצו על הכפתור אישור. כל תא שיעודכן מעתה והלאה במסמך יסומן; מעבר של העכבר מעל התא יציג חלון קטן המתאר את העדכון שבוצע – מחיקה, הוספת טקסט או שינוי התוכן (מיקרוסופט עדיין צריכה לעבוד על הצגת העברית מימין לשמאל…).

הצגת שינויים - Excel 2010
הצגת שינויים – Excel 2010

הרעיון דומה למעקב אחר שינויים שמציעה Word, אך מוגבל יותר מתחינת התצוגה. אם לא די בכך, הוא מאפשר השוואה רק לאחר הפעלת התכונה מראש – לא ניתן להשוות בין שני מסמכים באופן אקראי.

השוואת גליונות – הדור הבא

למזלנו, בשנת 2013 הכל השתנה, עם צאת חבילת Office 2013. אפשרות המעקב אחר שינויים ב-Excel קיימת בדיוק כמו בעבר, אבל עכשיו יש לכם גם אפשרות לבצע השוואה נוחה יותר, כמו ב-Word: השוואה ויזואלית, ללא צורך בהגדרת מעקב מראש. כלי ההשוואה אינו חלק מובנה מ-Excel; תמצאו אותו בתפריט התחל, בשם Spreadsheet Compare 2013.

Spreadsheet Compare 2013
Spreadsheet Compare 2013

לפני שאתם מפעילים אותו, קחו נשימה עמוקה: הוא כל-כך מקיף ויסודי עד שהוא נראה יותר כמו תא טייס מאשר תוכנה לבני תמותה. כמו כן, אם אתם רגילים לתפריטים בעברית בתוכנות Office שלכם, תבחינו די מהר בעובדה שכלי השוואת הגליונות עדיין לא עבר גיור – הכל מופיע באנגלית צחה. לחצו על Compare Files למעלה משמאל ובחרו בשני מסמכי Excel. הנה, לדוגמה, דו”ח שעות ראשוני, כולל סכום השעות:

גליון 1
גליון 1

ולצדו דיווח מעודכן, הכולל הדגשת הכותרת, הוספת כותרות לעמודות, שינוי מבנה התאריך, עדכון אחת השורות והוספת שורה חדשה:

גליון 2
גליון 1

תוצאת ההשוואה (זוכרים לא להיכנס לפאניקה?) היא:

תוצאת ההשוואה (לחצו להגדלת התמונה)
תוצאת ההשוואה (לחצו להגדלת התמונה)

אם ננשום עמוק, נגלה שתא הטייס לא מסובך כל-כך: בחלקו העליון של המסך מוצגים שני הגליונות זה לצד זה, כשההבדלים ביניהם מסומנים בצבעים שונים. בחלק התחתון משמאל מופיע המקרא: תאים המכילים ערכים מוקלדים שונים צבועים בירוק (לדוגמה, תאים A1 ו-B7). שינויים בנוסחאות מסומנים בסגול (סכום השעות), ותאים בהם שונה העיצוב בלבד מסומנים בירוק כהה (התאריכים בעמודה A).

פירוט נוסף מצפה לנו באמצע החלק התחתון של המסך: עבור כל תא שונה, נקבל את מיקומו, את תוכנו בכל אחת מהגרסאות, את סוג השינוי (לדוגמה: תוכן התא שונה/נוסף/עוצב מחדש) ופרטים נוספים. אם לא די לכם בכך, תוכלו לעבור לפינה הימנית, בה ימתין לכם גרף המציג את סוגי השינויים (אצלנו בדוגמה ניתן לראות שעיצובי תאים לוקחים, ובגדול).

אני בטוח שמשתמשי Excel “כבדים” רבים ממלמלים ברגע זה ממש תודה חרישית לאנשי הפיתוח במיקרוסופט על הנס הקטן (נראה אתכם בודקים שינוי במסמך בן מספר עמודים ומאות אלפי תאים – זוהי מנת חוקם של משתמשים רבים!). שמחתי לעזור!

במאמר הבא בנושא נרחיב את מבטנו ונשווה בין תיקיות שלמות.