תפוס את המסך

צילום מסך (screenshot), או “תפיסת מסך” כפי שקוראים לו לפעמים באנגלית (screen capture), הוא שמירה של כל מה שמופיע כרגע על מסך המחשב (תוכנות, חלונות, תיבות דו-שיח) בקובץ תמונה. בדרך כלל, נשתמש בצילום כדי להדגים משהו, או כדי להסביר בעיה לאדם שלא נמצא ליד המחשב. לדוגמה, אם קיבלתי פתאום הודעה מוזרה מהדפדפן שלי ואני רוצה לשאול את גורו המחשבים הפרטי שלי על איזה כפתור ללחוץ, אני יכול לשלוח לו את מה שמופיע לי על המסך ברגע זה (לחצו על התמונה כדי לראות אותה בגודל מלא):

דוגמה לצילום מסך

נחמד, נכון? עכשיו בואו נראה איך עושים את זה.

תנו ל-Windows לעשות את העבודה

אחד המקשים הפחות-מוערכים במקלדת שלנו הוא מקש הדפסת המסך. לא מכירים אותו? אולי בגלל שקיצצו לו את השם: חפשו מקש עם הכיתוב Print Screen או PrtScn או במקלדת שלכם, אי-שם מעל מקשי החיצים (ליד ScrLk ו-Pause/Break, שני מקשים שמעלים אבק אצל כולנו):

PrtScn - מקש הדפסת המסך

לחיצה על מקש הדפסת המסך תשלח את תמונת המסך ללוח העריכה – המקום בזיכרון המחשב בו נשמרים דברים שאנחנו רוצים להעביר ממקום למקום. מכירים את הצמד העתק-הדבק, או בשמם העברי קופי-פייסט (Copy-Paste)? כרגע ביצענו העתקה. עכשיו, כל מה שנותר לנו הוא לבצע את ההדבקה.

פיתחו את הצייר (Paint בגרסה האנגלית), ולחצו על “הדבק” או Control-V. לא להאמין, המסך שלכם נכנס לתוכנת הציור. עכשיו, שימרו את התמונה (רצוי כ-JPEG, כדי שקובץ התמונה לא יהיה גדול מדי) ושילחו אותה לאן שאתם רוצים.

למעשה, אחרי שהעתקתם את תוכן המסך ללוח העריכה, אפשר להדביק אותו בכל תוכנה שיודעת לקבל תמונות. אפשר לשמור את התמונה ב-Word (פיתחו מסמך Word חדש, בחרו בתפריט עריכה את אפשרות ההדבקה או לחצו Control-V), ב-PowerPoint (כנ”ל) או, אם תוכנת הדואר האלקטרוני שלכם תומכת בכך, ישירות בהודעת אימייל. (איך יודעים אם התוכנה יכולה לעמוד במשימה? מנסים!)

צילום מסך מתקדם

טוב, חצי מתקדם – אפשר להורות למחשב לשמור רק את החלון הראשי הפתוח כרגע. לדוגמה, אם המסך שלי נראה כרגע ככה (לחצו על התמונה כדי לראות אותה בגודל מלא):

מסך עמוס

לחיצה על צירוף המקשים Alt ו-PrtScn (או, כמו שקוראים לזה אצלנו, Alt-PrtScn), תשמור בלוח העריכה רק את החלון עליו אנחנו עובדים כרגע. בדוגמה שלנו, זהו החלון עם הכותרת “מסמך – פנקס רשימות”. הדבקה בתוכנת הצייר (או בכל תוכנה אחרת) תניב את התמונה הבאה:

הדפסת חלון אחד בלבד

הדפסת מסך חדשנית

Windows Vista ו-7 מכילות תוכנת צילום מסך עוד יותר משוכללת. היא נקראת “כלי החיתוך” (Snipping Tool, לבעלי הגרסה האנגלית), וניתן למצוא אותה בתיקיית העזרים שבתפריט “התחל”. בעזרת כלי החיתוך, ניתן לצלם לא רק את כל המסך או חלון אחד, אלא אפילו קטע מסוים מהמסך. לאחר החיתוך, ניתן לערוך את התמונה – להוסיף לה הערות, להדגיש קטעים ועוד. הנה דוגמה לחיתוך של תוכנת המחשבון של Windows, עם תוספת אישית של הדגשה וציור:כלי החיתוךהוראות מדויקות לשימוש בכלי תוכלו למצוא בעמוד המוקדש לשימוש בכלי החיתוך ללכידת צילומי מסך באתר מיקרוסופט בעברית.

עוד דרך לתפוס מסך

הדרך המועדפת עלי: אם ברשותכם Office בגרסאות הנכונות, אלה המכילות את OneNote, תוכלו לבצע צילום מסך נוסח Vista ו-7 במינימום מאמץ: סמלון המגש של OneNote מאפשר, בין השאר, שימוש במקש החלון (הנמצא בדרך-כלל בין Ctrl ל-Alt בצד שמאל של המקלדת) למטרות צילום. לחצו על מקש החלון בצירוף S (או, כמו שקוראים לזה אצלנו, Win-S) ותוכלו לבחור את האיזור שברצונכם לתפוס. זהו שילוב של קיצורי הדרך (כמו ב-PrtScn) עם יכולות החיתוך של כלי החיתוך. ניתן גם להגדיר לתוכנה מה לעשות עם התמונה שנוצרה – האם לשמור אותה בזיכרון, למקם אותה בדף חדש של OneNote או שתי האפשרויות גם יחד.

צילום נעים!

One thought on “תפוס את המסך”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *