שמירה אוטומטית

אחת הצרות הגדולות ביותר שאנו נתקלים בהן בעבודתנו עם המחשב היא נושא השמירה, או ליתר דיוק – אי-שמירה. כמה פעמים כתבתם מסמך, ערכתם ושיפצתם, ואז המחשב נתקע/כבה/סגר את החלון לפני שהספקתם לשמור? לי זה קרה פעם בסוף יום עבודה, כשהמסמך עליו עבדתי בימים האחרונים נסגר לפתע והקובץ הפך בלתי קריא. למזלי, היה לי עותק של המסמך מאתמול, כך שאיבדתי “רק” עבודה של יום שלם ולא יותר. בדרך כלל המצב פחות גרוע, אבל עדיין לא כיף לאבד פתאום מידע.

באופן אוטומטי

מסתבר שלתוכנות רבות יש אמצעי גיבוי מינימליים שיכולים לעזור: קוראים לזה שמירה אוטומטית. וורד, לדוגמה, שומר את כל השינויים במסמך באופן אוטומטי כל עשר דקות. השמירה הזו נעשית בנפרד מקובץ המסמך, כך שאם החלטתם במודע לא לשמור את השינויים האחרונים, השמירה האוטומטית לא תגרום לתוצאות לא רצויות. לעומת זאת, אם קרה משהו נוראי לפני שהספקתם לשמור (וורד קרס, החתול אכל את כבל החשמל או שהתינוק של השכנים לחץ על הכפתור וכיבה את המחשב), בפעם הבאה שתפעילו את וורד תקבלו את החלון הצדדי הבא:

שחזור מסמכים
שחזור מסמכים

לחיצה על הקובץ תפתח בפניכם את האפשרות לפתוח את המסמך ולהמשיך לעבוד עליו, לשמור אותו (לפני שעוד משהו יקרה לו) או אפילו למחוק אותו לצמיתות.

כאמור, השמירה האוטומטית מופעלת בכל עשר דקות. עבור רובנו זה מן הסתם לא מספיק: למה להמר על תשע דקות אם לא חייבים? מסתבר שאפשר לשמור גם כל דקה (או שתיים, או שבע עשרה): בגרסת 2010, יש לגשת לוורד, ללחוץ על כפתור קובץ ואז אפשרויות. בתוכן, יש לבחור בשמירה, לסמן את תיבת “שמור מידע שחזור אוטומטי כל…” ולשנות את המספר לערך המיטבי מבחינתכם. אם תקבעו “1”, לדוגמה, המסמכים שלכם יישמרו כל דקה, כך שגם אם קרה הנורא מכל, המקסימום שאיבדתם הוא המידע מהדקה האחרונה. לא לשכוח ללחוץ על כפתור אישור!

בגרסת 2007, האפשרויות נמצאות בכפתור Office (העגול למעלה). בגרסת 2003, חפשו את תפריט כלים ובתוכו את אפשרויות.

לא רק וורד

האפשרות לשמירה אוטומטית קיימת גם באקסל וב-PowerPoint. תוכלו למצוא אותה באותו המקום בכל אחת מהתוכנות.

שימו לב: השמירה האוטומטית לא מחליפה את השמירה הרגילה – עדיין כדאי ללחוץ על כפתור השמירה מדי פעם, או על שילוב המקשים Ctrl-S.

שמירה נעימה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *