עבודה עם תמונות – חלק א’

במאמר הקודם, דנו בסוגי הקבצים המשמשים לשמירת תמונות: למדנו על BMP, ראינו את PNG ואפילו דיברנו על JPEG. עכשיו, כשאנחנו מכירים את סוגי הקבצים, בואו נראה איך אנחנו יכולים לעבוד איתם.

צפיה בתמונות

נכון ש-Windows מגיעה עם תוכנה מובנית לצפיה בתמונות, שיודעת לעבוד עם פורמטים שונים כמו JPEG או GIF, ואפילו להראות פקסים (הנשמרים בדרך-כלל בפורמט TIFF). אבל לתוכנה של Windows יש מגבלות רבות, מגודל התמונות (היא מראה אותן בגודל שהיא מחליטה) ועד לצפיה בכולן בו-זמנית (בלתי אפשרי). זאת הסיבה שאני לא אוהב אותה יותר מדי, ואחד הדברים הראשונים שאני עושה כשאני מתקין תוכנות על המחשב שלי הוא להחליף אותה בתוכנה אחרת.

IrfanView היא תוכנה קטנה וחביבה, שיודעת לעשות די הרבה דברים. ראשית, היא יכולה להציג תמונות במגוון פורמטים – מ-BMP ועד PNG, כולל כמה פורמטים איזוטריים יותר כמו DJVU. שנית, ניתן להגדיל ולהקטין כל תמונה שהיא מציגה, להתאים אותה לגודל המסך או לכל גודל אחר. אפשר להמיר תמונות לפורמטים שונים; לדוגמה – לפתוח תמונת PNG ולשמור אותה כ-JPEG. היא מציעה גם המרות מתקדמות יותר, כמו שינויי גודל; לדגומה, ניתן להקטין את התמונה ב-20%, לכווץ או למתוח אותה כך שרוחבה יהיה 200 פיקסלים, ועוד ועוד. את השינויים וההמרות הללו ניתן גם לבצע על סדרה שלמה של תמונות, ובדרך אפשר גם לתת להן שמות אחרים משמות הקובץ המקוריים שלהן.

המינוס היחיד (עבור חלקנו): התוכנה לא מציעה תפריטים בעברית, לפחות בינתיים. למי שמוכן להרים את הכפפה מחכה באתר התוכנה ערכת תרגום. [עדכון מהשטח: יש כבר תרגום לגרסה ישנה יותר, לגרסה החדשה עדיין אין. מאחר שהגרסאות מתעדכנות מדי פעם, כדאי לגשת לעמוד התרגום ולבדוק.]

התקנת IrfanView

ההתקנה די פשוטה: בקרו באתר התוכנה, www.irfanview.com, והורידו את קובץ ההתקנה באמצעות הקישור Download. אם אתם מעוניינים להשתמש בפורמטים נוספים, פנו לעמוד PlugIns והורידו את קובץ ההתקנה של התוספים.

ישנן מספר נקודות בהתקנה שכדאי לשים אליהן לב: במסך השלישי בערך (המסכים משתנים מדי פעם עם גרסאות התוכנה), מוצגת רשימה של פורמטים – לחצו על הכפתור “Images Only” כדי לוודא ש-IrfanView תנסה לפתוח רק קבצי תמונות. במסך שאחריו (שגם הוא יכול להשתנות בעתיד), תישאלו האם אתם רוצים להתקין תוכנות נוספות, כמו דפדפן כרום של גוגל. אתם לא חייבים וזכותכם לסרב – IrfanView תותקן גם אם לא תרצו תוכנות נוספות “על הדרך”. לבסוף, רגע לפני תחילת ההתקנה עצמה, התוכנה תשאל אתכם האם אתם ממש-ממש בטוחים (“Are you REALLY sure”). ענו “Yes” והתוכנה תותקן.

לאחר התקנת התוכנה תוכלו להתקין את התוספים. ההתקנה הרבה יותר פשוטה וכוללת קליק או שניים בלבד.

עבודה עם IrfanView

אם בחרתם לתת ל-IrfanView לפתוח קבצי תמונות (במסך השלישי בערך של ההתקנה), אתם מסודרים: בכל פעם שתפתחו קובץ תמונה – מתוך סייר הקבצים או Outlook – תפעילו בעצם את IrfanView.

אם יש יותר מתמונה אחת בתיקיה בה אתם צופים, לחיצה על החץ הימני או השמאלי תאפשר לכם “לדפדף” בין התמונות. לחיצה על “+” ו-“-” תגדיל/תקטין את התמונה. תמונות שצולמו על הצד ניתן לסובב ימינה בלחיצה על מקש “R”, או שמאלה בלחיצה על “L”. בפורמטים המכילים מספר תמונות בקובץ יחיד, כמו TIFF, שיכול להכיל פקס מרובה-דפים, תוכלו לדפדף למעלה ולמטה וכך לעבור בין הדפים. רשימה מלאה של המקשים תוכלו למצוא במסך העזרה של התוכנה – כרגע רק באנגלית, לצערי.

רוצים לראות את כל התמונות בתיקיה? אין בעיה. לחיצה עדינה על המקש “T” תיצור עבורכם תצפית בדמות תמונות מוקטנות.

תמונות מוקטנות
תמונות מוקטנות

אם תביטו היטב, תוכלו למצוא כאן “באג” קטן בתוכנה: את שם התיקיה העברי היא מציגה בכותרת כג’יבריש. אופס. פרט לזאת, היא עובדת מעולה עם שמות קבצים ותיקיות בעברית.

לא שוברת שמירה

כדי לשמור את התמונה בשם או בפורמט שונה, לחצו על המקש “S”. בחלון השמירה שתקבלו, לחצו על תיבת הגלילה ליד הכיתוב “Save as type” ובחרו מבין שלל הפורמטים שהתוכנה מציעה. בחירה בפרומט המציע מספר אפשרויות תעלה חלון, שיאפשר לכם “משחק” עם מאפיינים מתקדמים של הפורמט – אתם יכולים להתעלם ממנו ולהמשיך בשמירה הרגילה (בחירת תיקיה ושם קובץ), אבל טוב לדעת שאפשר לעשות גם דברים מתקדמים אם רוצים.

שמירת תמונה בעזרת IrfanView. כל האפשרויות פתוחות
שמירת תמונה בעזרת IrfanView. כל האפשרויות פתוחות

ואם אתם רוצים לשמור במאסות – נגיד, המרת סדרת תמונות שלמה או שינוי שמות כל הקבצים מ-ABC0021 עד ABC0168 למשהו קצת יותר ברור, כמו “מצנחי רחיפה במבוא חמה – 1” עד “מצנחי רחיפה במבוא חמה – 148”, לחצו על “B” ולא תצטערו. רק אל תתפלאו כשתקבלו משהו שנראה כמו לוח שעונים בתא-טייס מתקדם במיוחד:

המרות בצרורות בעזרת IrfanView
המרות בצרורות בעזרת IrfanView

כפי שניתן לראות בצילום המסך, מסך ההמרות מאפשר לבצע שינויי שם (כולל סידור התמונות כדי שהמיספור שנקבל יהיה לשביעות רצוננו), שינויים בפורמט התמונה (לדוגמה, מ-PNG ל-JPEG), ואפילו הקטנה או הגדלה של כל התמונות (באמצעות לחיצה על כפתור “Advanced” בצד שמאל של המסך).

ויש עוד…

במאמר הבא, נבצע עריכה קלה של תמונות ונלמד על תוכנות מתקדמות יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *