ניקוד

עם פרסום המאמר תִּזְכֹּרֶתזֶה, קיבלתי מספר אימיילים עם שאלה כמעט זהה: איך עשית את זה? איך מוסיפים ניקוד לטקסט בעברית? האם אפשר לעשות זאת גם במסמכים במחשב, או רק בדפדפן? מה לגבי טלפון חכם? וטאבלט?

סימני ניקוד

סימני הניקוד (קמץ, פתח, חיריק וכל השאר) מופיעים בעברית כחלק מהאות: מתחתיה, בתוכה ומעליה. בעולם הדיגיטלי, הניקוד מתווסף אחרי האות, כלומר: יש להקליד את האות הרצויה ולאחריה את הניקוד, והמחשב כבר “ישתול” את הניקוד במקום המתאים באות. לדוגמה: אם נקליד את האות “א”:

א

 

ואחריה נקליד קמץ (עוד מעט נראה איך עושים זאת), הוא יופיע מתחת לאות ולא אחריה:

אָ

 

כלומר, הקלדה עם ניקוד היא בעצם הקלדת אות וניקוד, אות וניקוד – ולפעמים אף יותר. לדוגמה: אות+דגש+ניקוד. אפשר גם להקליד קודם את המילה בשלמותה, ואז למקם את הסמן אחרי כל אות ולהוסיף את הניקוד.

הצגת ניקוד בעברית הינה תכונה מובנית בכל מערכת הפעלה מודרנית, כלומר: היא זמינה בכל תוכנה שהיא, וכמעט בכל גופן (פונט). ייתכן שתיתקלו בגופן מסוים שלא תוכנן למשימה, ולכן לא יהיה ניתן להציג בו ניקוד; אך כל הגופנים המגיעים עם Windows, לדוגמה, תומכים באופן מובנה בניקוד. עכשיו רק נותר לנו לברר איך מקלידים את סימני הניקוד – וזה נעשה אחרת בכל מערכת (טיפ: קיראו עד סוף המאמר כדי ללמוד על אפשרות שתעבוד בכל המערכות).

הוספת ניקוד ב-Windows 8

החל מ-Windows 8, ניתן להקליד ניקוד בדרך הבאה: מקמו את הסמן אחרי האות הרצויה, ואז לחצו על מקש Alt הימני בתוספת אחת מהאותיות הבאות:

Alt ימני בתוספת סימן תוצאה
ק קמץ אָ
פ פתח אַ
ח חיריק אִ
ש שווא אְ
צ צירה אֵ
ס סגול אֶ
ו חולם אֹ
\ קובוץ אֻ
ד דגש, שורוק, מפיק אּ
ש ימנית שׁ
/ ש שמאלית שׂ
ר חטף-קמץ אֳ
] חטף-פתח אֲ
ב חטף-סגול אֱ

 

אם תשתמשו במקלדת הווירטואלית של Windows (הנקראת “לוח מקשים על המסך”), זה ייראה כך:

המקלדת הווירטואלית של Windows 8.1
המקלדת הווירטואלית של Windows 8.1

הוספת ניקוד במערכות Windows ישנות יותר

השימוש באות הראשונה של סימן הניקוד (ק’ עבור קמץ וכד’) די חדש; במערכות הפעלה ישנות יותר, כגון Windows 7, יש לוודא שמקש Caps Lock לחוץ, ואז ללחוץ על צירוף של Shift ומספר בשורת המספרים העליונה במקלדת:

Shift בתוספת סימן תוצאה
; שווא אְ
1 חטף-סגול אֱ
2 חטף-פתח אֲ
3 חטף-קמץ אֳ
4 חיריק אִ
5 צירה אֵ
6 סגול אֶ
7 פתח אַ
8 קמץ אָ
9 ש שמאלית שׂ
0 ש ימנית שׁ
חולם אֹ
= דגש, שורוק, מפיק אּ
\ קובוץ אֻ

ניקוד במכשירים ניידים

מקלדת עברית של SlideIT למכשירי אנדרואיד
מקלדת עברית של SlideIT למכשירי אנדרואיד

אייפון, אנדרואיד ודומיהם לא ניחנו ביכולת מובנית לנקד, אם כי הגופנים העבריים שלהם מסוגלים להציג ניקוד. עבור מכשירי אנדרואיד נוכל להתקין מקלדות מיוחדות, כגון SlideIT (בתשלום; ניתן להתנסות חינם למשך 15 ימים) עם תוסף עברית.

מכשירי iPhone ו-iPad ייאלצו לעבור תהליך “פריצה” לשם התקנת הניקוד, מאחר שמערכת ההפעלה שלהם אינה תומכת בהקלדת ניקוד (למעוניינים: חפשו בחנות Cydia את HebrewMenukad).

 

מקלדת וירטואלית

בכל מערכת בה תבחרו, תוכלו לנקד גם באמצעות מקלדת מבוססת-דפדפן: האתר שער לים מציע מקלדת וירטואלית הכוללת סימני ניקוד, בה תוכלו להקליד באמצעות לחיצה על כפתורים והעתקת הטקסט הנוצר. אתר Read-Hebrew מגדיל לעשות, ומציע, נוסף על המקלדת הווירטואלית, כפתור שיציע לכם לנקד כל מילה שהקלדתם. בנוסף, האתר ישמיע לכם את המילה המבוקשת – שימושי במיוחד עבור עולים חדשים. משתמשים עצלנים במיוחד מוזמנים לגשת לאתר נקדן, בו יוכלו להקליד טקסט בעברית ללא ניקוד, ללחוץ על כפתור ולקבל את הטקסט מנוקד כדבעי. מאחר שמדובר באתרי אינטרנט, ניתן להשתמש בכל האפשרויות הללו בכל מערכת: מחשב, טאבלט או טלפון. סימון הטקסט המנוקד, העתקה והדבקה זריזות – וְגַם אַתֶּם תּוּכְלוּ לְנַקֵּד אֶת דִּבְרֵיכֶם.

15 תגובות בנושא “ניקוד”

 1. התקנתי חלונות 10 ולא הצלחתי לנקד והצלת אותי. תודה.
  אהרן

 2. תודה על ההסבר המצוין. כבר חודשים מאז שהתקינו לי את ה win 8.1 לא מצאתי איך לנקד, גם חיפוש באינטרנט לא הועיל. היום סוף סוף “גיליתי” את ההסבר שלך. נחסך לי עתיד… של תסכול בענין זה.
  יישר כח,
  אילה

  נ.ב. האם כדאי לשדרג ל-win 10 ? או שאין ברירה ולא יהיה מנוס…

 3. חינם באנדרואיד ai.type, מקלידים ומעל יש שורת ניקוד להוספה.

 4. אכן (עם תוסף עברית). ואם כבר אנחנו עוסקים בהמלצות על מקלדות עם ניקוד, אני ממליץ על AnySoftKeyboard עם תוסף עברית. חינם, ללא פרסומות ועם המון אפשרויות למתקדמים (ושימוש נוח וחסר התחכמויות ללא מתקדמים).

 5. תודה על ההשקעה.
  רק עדכון קטן: מאחר ו iOS מאפשר להוסיף מקלדות, כבר לא צריך לפרוץ את המכשירים.
  Hebrew Keyboard-Hebrew Niqqud by eran israel בחנות האפליקציות של אפל, עושה את העבודה, חינם.

 6. כנראה שאין תוכנה שיודעת לנקד טקסט עברי. בתוכנה הנוכחית הרבה פעמים יש בלבול בין קמץ לפתח, שלא לדבר שאת המילה פַּתַח היא מנקדת כ- פֶּתַח. יש גם המון דגשים שלא לצורך.

 7. להקלדת מקף־עליון, לחצי על מקש Alt הימני (מימין למקש הרווח) יחד עם מקש המינוס. בהצלחה!

 8. איך מנקדים במקלדת מלעיל ומלרע ?
  אשמח לשמוע האם וכיצד זה אפשרי
  תודה!

 9. אסתי שלום,

  ב-Windows 10, קיימת אפשרות להוספת “מתג” (קו אנכי מתחת לאות) המקובל כציון להטעמה (מלעיל/מלרע). כדי לעשות זאת:

  1. ודאי שהמקלדת במצב עברית
  2. הציבי את הסמן אחרי האות המבוקשת
  3. לחצי על כפתור Alt והשאירי אותו לחוץ
  4. הקישי את המספר הבא במקלדת המספרים הימנית (זו שנראית כמו מחשבון): 0205
  5. הרפי ממקש Alt

  המֽתג ייווצֽר מתֽחת לאֽות שלפנֽי הסמֽן.

  בהצלחה,
  אסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *