נגן וירטואוזי

מרכז מדיה ביתי זה טוב ויפה, אבל לפעמים אנחנו רוצים רק לצפות בסרט או לשמוע קובץ מוסיקה ישירות מהמחשב – בלי לדפדף בין תפריטים, בלי לעבור למצב תצוגה וחשיבה אחר. כמו שלחיצה על מסמך DOC תגרום ל-Word להציג את המסמך בפנינו, אנחנו רוצים שלחיצה על קובץ המכיל סרט תציג אותו באופן מיידי. את הפופקורן אנחנו מוכנים להכין בעצמנו.

בנושא התמונות כבר דנו בעבר; במאמר זה נדון במוסיקה ובסרטים. מוכנים? אקשן!

נגני מדיה

כולכם ודאי מכירים לפחות נגן מדיה אחד: זה שמגיע עם Windows. לנגן קוראים Windows Media Player (גם בגרסה העברית), והוא יודע להציג סרטים בקבצים בעלי סיומות כמו AVI או WMV. בקטגוריית המוסיקה, תוכלו להשמיע באמצעותו קבצים מסוג WAV, MP3 ועוד.

Winamp ממבט ראשון (לחצו להגדלת התמונה)
Winamp ממבט ראשון (לחצו להגדלת התמונה)

נגן מדיה פופולרי נוסף הוא Winamp – נגן חינמי, היודע לעבוד עם פחות או יותר אותם סוגי קבצים. יתרונו בגרפיקה שלו: במודולריות המאפשרת להציג את האקולייזר או להחביאו, להציג את רשימת השירים (או הסרטים) המתנגנת כרגע (או להחביאם), ולעשות זאת באמצעות ממשק משתמש הניתן לשינוי אינסופי. לאופן תצוגה כזה קוראים skin (“עור”), ו-Winamp יודע להחליף את עורו ככל שתבקשו. אם לא מצאתם “עור” מתאים להורדה באתר, תוכלו ליצור אחד משלכם.

Winamp ממבט שני (לחצו להגדלת התמונה)
Winamp ממבט שני (לחצו להגדלת התמונה)

תכונה נוספת של Winamp, המקנה לו גמישות מרובה עוד יותר, היא האפשרות להשתמש בתוספים שונים. התוכנה מאפשרת למתכנתים ליצור עבורה כמעט כל שדרוג שיעלה בדעתם, מהאצה והאטה של הסרטים והשירים, דרך עיבודי קול שונים שיעוותו או ישפרו את איכות השמע, ועד לאפשרות לשלוט בנגן באמצעות שלט מבוסס-Bluetooth. את מלאי התוספים תוכלו למצוא בעמוד המתאים באתר, ואם לא מצאתם מה שחיפשתם – אתם מוזמנים ליצור אחד בעצמכם.

Winamp, במראה שונה לגמרי (לחצו להגדלת התמונה)
Winamp, במראה שונה לגמרי (לחצו להגדלת התמונה)

הקוד הנכון

אם בחרתם בתוכנה המובנית (Windows Media Player), וגם אם בחרתם בגמישות שמציעים נגנים כמו Winamp, המסע עדיין לא תם: כדי לדעת איך להציג בפנינו קובץ ובו סרט (או מוסיקה), על הנגן להכיר את סוג הקובץ. ודאי נתקלתם כבר בקבצי סרטים מסוג AVI או MPEG, ואם יש לכם אייפון או אייפד אולי יצא לכם לראות גם קבצים עם סיומת MOV. אם זה לא מספיק, הרי שיש גם סרטים עם סיומת MKV, יש M4V, ועוד ועוד. כל עוד הנגן שלנו לא מכיר את הסיומות הללו ולא מזהה קבצים עם סיומות אלו כסרטים, הוא לא יוכל להציג אותם. הסיומות הללו מייצגות את סוג המיכל (קונטיינר), תבנית אחסון הסרט בתוך הקובץ. היכן מאוחסנות התמונות בקובץ? איפה נמצא פס-הקול? האם הקובץ מכיל כתוביות מובנות, ומה לגבי חלוקה לפרקים כמו ב-DVD? למיכל (ולסוג הקובץ) פתרונים. ויש עוד משהו: הפורמט בו נשמר הסרט עצמו בתוך המיכל. לפורמט זה קוראים קודק (codec – ראשי-תיבות של coder/decoder), והוא שומר את המידע על הסרט, תמונה אחר תמונה.

כדי שנגן יהיה מסוגל “להבין” קובץ סרט, עליו להכיר את המיכל ואת הקודק של הקובץ אותו הוא מנגן. יש מיכלים וקודקים המגיעים מובנים ב-Windows, ויש כאלה שאינם. לדוגמה: נסו לצפות בקובץ MOV מעל-גבי Windows Media Player ללא התרעה מוקדמת ותקבלו הודעת שגיאה:

קובץ מדיה לא מוכר (לחצו להגדלת התמונה)
קובץ מדיה לא מוכר (לחצו להגדלת התמונה)

הפתרון הוא, כמובן, למצוא את הקודק הנכון – אבל למי יש זמן? בסך-הכל רצינו ליהנות מסרט! אל דאגה – אנשים טובים הכינו עבורנו חבילות קודקים, המכילות כל קודק שימושי (וגם כמה שכנראה לא תצטרכו אי-פעם), באריזה נוחה וקלה להתקנה. חבילות כאלה תוכלו למצוא באתרים כמו  Free-Codecs.com – הנה שתי חבילות פופולריות:

הקודקים “מלמדים” את מערכת ההפעלה שלנו (Windows) איך לפתוח ולקרוא קבצי מולטימדיה (סרטים ומוסיקה), ואיך להציג או להשמיע אותם. לכן, אפשר להתקין חבילת קודקים ואחר-כך את הנגן המועדף עלינו – הוא כבר יתייעץ עם מערכת ההפעלה וידע מה לעשות עם הקבצים.

ויש גם דרך קלה…

ארגון מתנדבים בשם VideoLAN יצר עבורנו את נגן המדיה האולטימטיבי: VLC הוא נגן מדיה שיודע לבד לזהות ולנגן קבצים שונים, ללא צורך בהתקנת קודקים. בעמוד הבית של  VLC תמצאו קישור ישיר להתקנת הגרסה האחרונה של הנגן.

נגן המדיה VLC. עושה את העבודה (לחצו להגדלת התמונה)
נגן המדיה VLC. עושה את העבודה (לחצו להגדלת התמונה)
אפשרויות מתקדמות ב-VLC (לחצו להגדלת התמונה)
אפשרויות מתקדמות ב-VLC (לחצו להגדלת התמונה)

נוסף על יכולותיו המופלאות, מציע VLC המון אפשרויות – מתמיכה מלאה בעברית, דרך קביעת גודל, מיקום וצבע הכתוביות (עבור סרטים עם כתוביות מובנות) ועד לשליטה מרחוק באמצעות טלפון חכם (האם השתמשתם פעם באייפון/אנדרואיד שלכם כשלט רחוק? עכשיו תוכלו). כדי לכוונן את הנגן כרצונכם, פתחו את תפריט כלים ולחצו על אפשרויות. אם תרצו לקבל אפשרויות מפורטות אף יותר, גשו לאיזור הצגת הגדרות (משמאל למטה) ובחרו באפשרות הכול.

כפי שניתן לראות בצילומי המסך, VLC לא נראה חזק דווקא בתחום הוויזואלי – הכפתורים נראים אפורים וחסרי ייחוד. אם חשבתם שהאנשים שהביאו לכם כל-כך הרבה אפשרויות ישכחו מהאפשרות הזו, טעיתם – VLC תומך ב”עורות” עליהם דיברנו כבר. תוכלו למצוא אותם בעמוד העורות של VLC. רק כדי להראות לכם כמה רחוק אפשר להגיע עם התאמת העורות, קבלו המרה של VLC לפלייסטיישן:

VLC או PSP? (לחצו להגדלת התמונה)
VLC או PSP? (לחצו להגדלת התמונה)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *