כשאהיה בן 64… או 32 (חלק ב’)

קניתם מחשב עם 4GB זיכרון או יותר, אבל הוא מדווח שיש לו פחות? Windows טוענת שמנהלי ההתקנים (דרייברים) שאתם מנסים להתקין לא תואמים למערכת ההפעלה, למרות שהורדתם את הדרייברים ל-XP/Vista/7 כמו שצריך? יש לכם שתי תיקיות בשם “Program Files”? ברוכים הבאים לעולם המופלא של 64bit. במאמר הקודם דבירנו על הרקע התאורטי, הפעם נגיע לתכלס:

מה זה קשור אלי?

זה שהמעבד שלך עובד עם 64 סיביות לא אומר שגם התוכנות המותקנות עליו יודעות לעשות זאת. מערכת ההפעלה Windows XP המותקנת בבתים רבים “בנויה בארכיטקטורת 32 סיביות” – או, בעברית, יודעת לעבוד עם 32 סיביות בלבד. גם אם נתקין אותה על מעבד מודרני, היא תשתמש ב-32 הסיביות שלה וזהו. בדוגמת הכתובות מהמאמר הקודם (במעטפות עם מקום לשתי ספרות בלבד עבור מספר הבית, כל הכתובות מ-100 ומעלה לא נגישות), ניתן להשוות זאת למערכת דואר היודעת לעבוד עם מספרי בתים בעלי יותר משתי ספרות, אבל המעטפות עדיין מגיעות עם שני מקומות בלבד.

ל-XP יש גרסה בת 64 סיביות (הנקראת בשפה הטכנית x64), אבל היא לא תפסה תאוצה. ל-Windows Vista, ובעקבותיה גם ל-Windows 7, יש גרסאות x64 טובות מאוד. אם יש לכם מחשב חדש עם יותר מ-4 גיגה זיכרון, או שאתם מתעתדים לקנות אחד כזה, גרסת x64 היא כנראה בשבילכם. כדאי רק לשיב לב למספר נקודות:

  • מערכת הפעלה של 64 סיביות דורשת גם מנהלי התקנים (דרייברים) בני 64 סיביות. רוב חברות החומרה מציעות כיום גרסאות 64 סיביות של מנהלי ההתקנים שלהן, אבל יש כאלה שלא. אם יש לכם חומרה ישנה – מדפסת, סורק או אפילו פאלם – שאתם רוצים לחבר למחשב החדש שלכם, ודאו שהיא יכולה לעבוד עם מערכת הפעלה של 64 סיביות. אם לא – השתמשו בגרסת 32 סיביות של מערכת ההפעלה, או קנו חומרה חדשה.
  • תוכנות מסוימות מגיעות בגרסת 32 או 64 סיביות. הדרך הבטוחה ביותר היא להתקין את גרסת 32 הסיביות, מאחר שגם מערכת הפעלה של 64 סיביות יכולה להריץ תוכנות 32 סיביות. לעומת זאת, מערכת הפעלה של 32 סיביות לא יכולה להריץ תוכנות 64 סיביות. לדוגמה: דיסק ההתקנה של Office 2010 מגיע עם שתי הגרסאות – 32 ו-64 סיביות. ברירת המחדל בהתקנה היא 32 סיביות, אבל אם רוצים, אפשר להתעקש על 64. לעומת זאת, רוב התוספים ל-Internet Explorer כתובים ב-32 סיביות, ולכן רצים על גרסת 32 הסיביות של הדפדפן.
  • למערכת הפעלה בת 64 סיביות יש שתי תיקיות עבור תוכנות מותקנות: בנוסף ל-Program Files המוכרת, תוכלו למצוא גם את (Program Files (x86, בה יותקנו תוכנות 32 סיביות. Windows מחזיקה גרסאות כפולות של חלק מהתוכנות, כשכל גרסה מותקנת בתיקיה המתאימה. לדוגמה, Internet Explorer בגרסת 64 סיביות (שיכולה להשתמש ביותר כתובות, מעצם היותה כתובה ב-64 סיביות) ובגרסת 32 סיביות (עבור התוספים הישנים):
Program Files עבור תוכנות 64 סיביות (שימו לב ל-Internet Explorer)
Program Files עבור תוכנות 64 סיביות (שימו לב ל-Internet Explorer)
Program Files עבור תוכנות 32 סיביות (שימו לב ל-Internet Explorer)
Program Files עבור תוכנות 32 סיביות (שימו לב ל-Internet Explorer)

איך יודעים?

די פשוט: לחצו על תפריט “התחל” (או על העיגול עם סמל Windows בוויסטה וב-Windows 7), קליק ימני על “המחשב שלי” (או “מחשב” בוויסטה וב-7) ואז “מאפיינים”. ויסטה ו-7 מציגות את המידע במפורש:

Windows 7, גרסת 64 סיביות
Windows 7, גרסת 64 סיביות

ב-XP, אם לא כתוב משהו על 64 ביט, סימן שיש לכם את גרסת 32 הסיביות:

Windows XP: אם לא כתוב כלום, מדובר ב-32 סיביות
Windows XP: אם לא כתוב כלום, מדובר ב-32 סיביות

חוליות בשרשרת

כדי שתוכנה תעבוד ב-64 סיביות, כל השכבות תחתיה חייבות לעבוד גם הן באותו אופן:

  • המעבד (ועמו לוח האם) צריך להיות מסוגל לעבוד בטכנולוגיה החדשה. מעבד של 64 סיביות תומך גם ב-32, אבל מעבד ישן בן 32 סיביות בלבד (או מעבד Atom, הנפוץ בנטבוקים הקטנים) לא יודע לעבוד עם 64 סיביות.
  • מערכת ההפעלה צריכה להיות בגרסת 64 סיביות, או 64 ביט, או x64. מערכת הפעלה של 64 סיביות יכולה להריץ תוכנות 32 סיביות, אבל מערכת של 32 סיביות לא יכולה להפעיל תוכנות 64 סיביות. אפילו הסמלון (אייקון) של התוכנה לא ייראה כמו שצריך.
  • מנהלי ההתקנים (דרייברים) חייבים להיות בגרסה המתאימה. כאן אין כל-כך מקום למשחקים: מערכת הפעלה של 64 סיביות דורשת דרייברים של 64 סיביות וזהו. למזלנו, רוב קבצי ההתקנה לדרייברים בימינו מגיעים עם שני סוגי החבילות, ויודעים להתקין את הגרסה המתאימה באופן אוטומטי.
  • הגענו לשכבה האחרונה – התוכנות: תוכנות 64 סיביות יכולות לרוץ רק על מערכת של 64 סיביות. תוכנות 32 סיביות יכולות לרוץ על כל מערכת, למעט תוכנות הקשורות באופן הדוק לחומרה או לגרסת מערכת ההפעלה. לדוגמה, תוכנה חביבה בשם Process Explorer בודקת עם הרצתה את גרסת Windows. אם מדובר בגרסת 64 סיביות, היא פותחת עותק 64 סיביות של עצמה (procexp64.exe) וממשיכה איתו; אם לא, היא ממשיכה לרוץ בגרסת 32 הסיביות הרגילה שלה (procexp.exe).

כדאי או לא?

תשכחו מ”להיות או לא להיות”; “כדאי לי או לא כדאי לי”, זאת השאלה. התשובה קצת יותר מורכבת:

אם יש לכם כבר מחשב וטוב לכם איתו – הישארו עם מה שיש.

אם יש לכם מחשב עם 4GB או יותר של זיכרון, תוכלו לנצל את כולו רק עם מערכת הפעלה בת 64 סיביות. שימו לב: מערכות הפעלה של 32 סיביות יעבדו רק עם 3GB של זיכרון לכל היותר (זה ההסבר הטכני, ועוד באנגלית).

אם יש לכם התקני חומרה (מדפסת, סורק, פאלם), ודאו שיש להם דרייברים בגרסת 64 סיביות. להתקנים ישנים אין (זו אחת הדרכים של חברות מדפסות, לדוגמה, להכריח אתכם לשדרג למדפסת חדשה).

ואם אתם קונים מחשב חדש, לכו על 64 סיביות. תתחדשו.

מחשב חדש. מועמד ודאי ל-64 סיביות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *