המחשב הבא שלך – שלב הבחירה

במאמר הקודם פרשנו את האפשרויות העומדות בפנינו בבואנו לרכוש מחשב חדש. חילקנו אותן באופן כללי למחשב נייח, מחשב נייד (לפטופ), טאבלט, מחשב היברידי (בין נייד לבין טאבלט) וטלפון (חכם, כמובן). ראינו שהקטגוריות אינן תמיד קשיחות – פאבלט, לדוגמה, היא קטגוריית ביניים, מכשיר שנע על הספקטרום שבין טלפון לטאבלט. הפעם, נחשוב על הצרכים והרצונות שלנו, המשתמשים, ונבחר במכשיר שישרת אותנו באופן הטוב ביותר.

Surface Pro מבית מיקרוסופט. טאבלט היברידי
Surface Pro מבית מיקרוסופט. טאבלט היברידי

כדי לקבל החלטה מושכלת, אבקש מכם לקחת דף ועט (גם מסמך Word יהיה טוב). יש? מעולה. אנא ענו בכנות על השאלות הבאות:

מה אני צריך? מה אני צריכה?

היצע המכשירים של חברת אפל. גם זו אפשרות
היצע המכשירים של חברת אפל. גם זו אפשרות

לשם מה אתם צריכים את המחשב? שאלה פשוטה לכאורה, אבל עלי להזהיר אתכם: הרצונות שלכם לא תמיד חופפים לצרכים, ולפעמים אפילו מנוגדים להם. לדוגמה, בבחירת רכב חדש, קל להתבלבל ולחשוב שאני צריך רכב ספורטיבי, חדיש ואדום, בעוד שלמעשה אני צריך רכב למטרת הסעת המשפחה: בעל חמישה מושבים, חסכוני בדלק ובעל כמה-שיותר-כוכבים במבחני ריסוק. הצורך ברכב אדום הוא פנימי – רצון בלבד – ואולי אוכל לשלב אותו עם הדרישות האחרות, אבל חשוב להבחין בין דרישות ורצונות.

אז בואו נתחיל שוב: לשם מה אתם צריכים את המחשב? האם אתם צריכים כלי עבודה לעריכת טקסטים, ליצירת מצגות ושאר אינטראקציות? האם אתם צריכים מכשיר שיעביר לכם את הזמן בנסיעות ארוכות, באמצעות קריאה, צפייה בסרטים והאזנה למוסיקה? ייתכן גם שכל התשובות נכונות.

כיתבו את מפרט הדרישות שלכם. הוסיפו את שמות התוכנות בהן תשתמשו – רשימה כמו “Word, דפדפן, Photoshop” תוכל לשמש לכם בסיס לקיטלוג התכונות שאתם צריכים מהמחשב.

איפה ומתי?

האם המחשב החדש אמור להיות בשימוש בבית או במשרד? בנסיעות? ברכב? בעמידה בתור בסופרמרקט? דמיינו את עצמכם ואת המשתמשים הפוטנציאליים האחרים (בני המשפחה?) משתמשים במכשיר החדש. כיתבו את כל סוגי המקומות שעולים בדעתכם. זיכרו לכתוב רק את שמות המקומות והסיטואציות בהם תצטרכו להשתמש במחשב – עוד לא הגענו לשלב הרצונות!

מה אני רוצה?

זה הזמן להתבטא: האם אתם רוצים משהו שאינו בגדר חובה? צריכים מחשב למשרד, אבל רוצים גם מסך מגע כי זה כיף (אבל לאו דווקא שימושי)? כיתבו כל מה שעולה בדעתכם – רק זיכרו לסמן את התכונות הללו כרצונות, אפשרויות או תוספות, כדי שתוכלו להבדיל בינן לבין התכונות שאתם באמת חייבים.

סיכום ביניים

קיבלתם רשימה המתארת את כל הדרישות שעולות על דעתכם ממחשב החלומות שלכם. הגיע הזמן לעבור על כל דרישה ולהתאים אותה לקטגוריות המתאימות. לדוגמה: שימוש בתוכנות עריכה וכתיבה המיועדות עבור Windows מצריך מחשב “אמיתי” – נייח, נייד, שולחני או היברידי; רוב התוכנות הללו אינן זמינות לטאבלטים או לטלפונים, ואינן נוחות לשימוש ממושך. בנוסף, מסכי מגע יתאימו בדרך-כלל פחות לתוכנות הדורשות מגע מדויק – עריכת תמונות, לדוגמה, הדורשת בחירה בפיקסלים ספציפיים ולא לחיצה על איזור גדול כמו כפתור.

דרישות סותרות?

ייתכן שהרשימה שלכם מכילה עכשיו קטגוריות סותרות: הצורך בזמינות ובאפשרות לערוך שיחות טלפון, מול הצורך במסך גדול או בתוכנות מבוססות-Windows (מחשב שולחני או נייד). במקרה כזה, ייתכן שאתם צריכים יותר ממכשיר אחד – טלפון כדי להיות זמינים, ומחשב “אמיתי” (נייד או נייח) כדי לבצע עבודה ליד השולחן.

שיקולים כספיים

מה אפשר לומר… רוצה, צריך ויכול הן שלוש מלים שונות, ולעתים גם סותרות. אם יש לכם צרכים או רצונות שגורמים לכם לחרוג מהתקציב, חישבו שוב עד כמה הם הכרחיים. לדוגמה, מסך מגע למחשב שולחני יכול להיות עסק יקר, ובדרך-כלל ניתן להסתדר בלעדיו.

מסקנות

מזל טוב: הגעתם לשורה התחתונה של הרשימה שערכתם, ויש לכם מושג לגבי המכשיר הבא שלכם. עכשיו אתם ניצבים, כמובן, בפני האתגר הבא: בחירת מכשיר מהקטגוריה שבחרתם, מתוך ההיצע העצום בשוק. מאחר שההיצע הזה משתנה כל הזמן (ומדי פעם נוצרות גם קטגוריות משנה חדשות – שמעתם כבר על השעונים החכמים?), כדאי בשלב הזה להסתייע במישהו שמכיר את המוצרים השונים ויוכל להמליץ לכם על מכשיר שיתאים בדיוק לצרכים (ולרצונות!) שלכם.

אם אתם צריכים (ורוצים!), אני כאן כדי לעזור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *