גיבוי: המעשה הרצוי (חלק ג’)

במאמרים הקודמים בסדרה דיברנו על שמירת המידע שלנו באופן יום-יומי ועל סוגי גיבוי שונים. הפעם נדבר על יעד הגיבוי – איפה נשמור את הקבצים המגובים – ונסקור מספר תוכנות שיעזרו לנו במשימה.

מידע על מדיה

בבואנו לשמור עותקים של המידע החשוב לנו, יש לתת מקום חשוב לשיקולי מדיית האחסון: האם נשמור את הקבצים על דיסק במחשב או על דיסק-און-קי? אולי נצרוב אותם על CD או נעלה לרשת?

בואו נחשוב לרגע: הגיבוי נועד בראש ובראשונה למקרה שבו המידע שעל המחשב שלנו ייעלם. התרחישים יכולים לנוע מדיסק שהתקלקל, דרך מחשב שלם ש”נצלה” בעקבות קפיצת מתח ועד לאירועים כמו שריפה, הצפה או גניבה. בשני המקרים הראשונים, שמירת הגיבויים על המחשב עצמו תהיה חסרת תועלת – האירוע שיגרום למידע המקורי להיעלם, יעלים גם את קבצי הגיבוי. ניתן לטעון ששמירת קבצי הגיבוי על מחשב נפרד או בדיסק נייד תבודד את הגיבוי מגורלו של המחשב המקורי, אבל אירועים מהסוג השני (שריפה, הצפה וגניבה) עלולים לפגוע בכל דבר שנמצא בבית, כולל המידע המקורי והגיבוי גם יחד. מצד שני, לא נוכל לעמוד במצב בו עלינו לקחת איתנו יום-יום את הגיבוי היומי ולאחסן אותו בבית אחר, במשרד או אצל השכנים.

רשת האינטרנט נראית כמו פתרון מבטיח – שירותי “ענן” יכולים לאחסן עבורנו את כל המידע שלנו אי-שם ברשת, ולאחזר אותו לכל מקום שנבחר. אבל גם לרשת מגבלות משלה – ממהירות העלאת קבצים מוגבלת, דרך מקום אחסון מוגבל ברשת ועד לנושאי פרטיות וסודיות – האם אני באמת מעוניין להפקיד את קובץ הסיסמאות שלי, או כל מידע רגיש אחר, בידי כונן רשת עליו אין לי באמת שליטה?

בדומה לדיון על סוגי הגיבויים, גם כאן יש חשיבות לסוגי המידע: לדוגמה, תמונות אפשר לגבות ברשת (אם הן אינו אישיות במיוחד…), וכן מכתבים לעיריה ואישורי תשלום לחברת החשמל; קבצים כאלה נוכל לגבות באמצעות שירותי ענן, מ”כונן רשת” כמו SkyDrive ועד לתוכנות גיבוי ייעודיות. לעומת זאת, קבצי סיסמאות ואימיילים נרצה לשמור קרוב אלינו – במקרה כזה, ניתן לבצע גיבוי למחשב קרוב (אבל לא למחשב בו מאוחסן המידע המקורי!), לדיסק חיצוני או למדיה נשלפת כמו דיסק-און-קי או DVD-R (מדיית DVD לצריבה). עלינו למצוא את האיזון בין הרצון לשמור על כל המידע (ולגבות כל הזמן) לבין נוחות – פחות גיבויים, במחיר של מידע שילך לאיבוד. לדוגמה, בבחירה שלנו לבצע גיבוי פעם ביום אנו מסתכנים במצב בו המידע ייעלם (יאבד, ייגנב, ייהרס וכו’) ממש לפני מועד הגיבוי הבא, דבר שיגרום לאובדן מידע של יום שלם. עבור רוב האנשים, המצב הזה נסבל – רובנו מסוגלים לזכור מה עשינו היום ולשחזר את המידע (לשלוח אימייל לאנשים ששלחו לנו מידע חשוב ולבקש מהם לשלוח אותו שוב, לשחזר מסמכים שכתבנו או לעדכן את פנקס הכתובות הממוחשב שלנו בפרטים שבכרטיס הביקור שקיבלנו). באופן דומה, ניתן להעריך כמה מידע אנו מוכנים “להקריב” כדי לא להצטרך לטלטל את הגיבוי שלנו למקום אחר. לדוגמה, תוכנת הגיבויים הראשית שלי שומרת את הגיבויים לדיסק המקומי ולדיסק נייד, ואני מעתיק אותם מדי שבוע למקום אחר. במקרה שחדר העבודה שלי עולה באש, אפסיד לכל היותר מידע של שבוע – אבל מאחר ששרת הדואר שלי ממוקם באינטרנט, המידע שעליו יישמר, כך ש”השבוע האבוד” יכיל רק מסמכים (שרובם המוחלט ניתן לאחזור ממקורות שונים).

עכשיו, לאחר שכיסינו את כל הדרך מהמידע המקורי שלנו, דרך גיבויו ועד לאחסון הגיבויים הללו, כל שנותר לנו הוא לבצע. לשם כך, נסקור מספר אפשרויות ותוכנות.

גיבוי ברשת

אחסון בענןהגיבוי לשרת כלשהו באינטרנט, המוכר כ”גיבוי לענן” או “כונן רשת”, קיים כבר מספר שנים. בין השירותים הנפוצים נוכל למצוא את DropBox, המציעה סנכרון תיקיה על המחשב באופן רציף – חינם עד 2GB, ובעלות חודשית אפשר לאחסן גם יותר. גוגל מציעה מזה מספר חודשים את כונן Google לכל בעלי חשבון גוגל (אם יש לכם כתובת Gmail, לדוגמה, אתם כבר בפנים), הכולל אף הוא סנכרון חינמי, הפעם עד 5GB. מיקרוסופט מציעה את SkyDrive כחלק משירות Live. הבונוס: 25GB של אחסון, כולל תוכנת סנכרון, כמובן.

לידיעתכם: כל אחת מהחברות הללו מציעה תוכנות עבור מספר מערכות הפעלה, כולל טלפונים וטאבלטים, כך שתיקיית הסנכרון הופכת גם לאמצעי למשלוח קבצים בין הטלפון, הטאבלט והמחשב(ים) שלכם.

גיבוי מקומי

גיבוי ושחזור מובנה ב-Windows (לחצו להגדלת התמונה)
גיבוי ושחזור מובנה ב-Windows (לחצו להגדלת התמונה)

התוכנה הראשונה בקטגוריה זו מותקנת כבר על המחשב שלכם: תוכנת הגיבוי המובנית של Windows עושה עבודה לא רעה בכלל, ומשתפרת בכל גרסה של מערכת ההפעלה. להפעלה, גשו ללוח הבקרה וחפשו את “גיבוי ושחזור”. הגיבוי המובנה של Windows יכול לגבות תיקיות, כוננים או את כל המחשב שלכם, כולל מערכת ההפעלה עצמה. הגיבוי מתבצע לתיקיה מיוחדת בכונן שתבחרו (אבל לא לכונן עליו מותקנת Windows) או לדיסק נייד.

קיימות תוכנות רבות נוספות לגיבוי קבצים מקומי (על המחשב או להתקן נייד), חלקן אינן עולות פרוטה. נציין את Cobian Backup, הכוללת אפשרות לדחיסת קובצי הגיבוי ולהצפנתם, כמו גם לגיבוי קבצים מהרשת (באמצעות FTP). תוכנות נוספות מציעות גיבוי לענן (אבל לא סנכרון), ובדרך-כלל יהיו כרוכות בעלות חודשית עבור האחסון, שיתבצע בשרתי החברה המציעה את התוכנה.

גיבוי נייד

חלק מהתוכנות המציעות גיבוי מקומי, מאפשרות לנו לשמור את קבצי הגיבוי על-גבי מדיה ניידת, כגון DVD או דיסק-און-קי. גם אלה שלא מציעות אפשרות כזו באופן ישיר, ייצרו בדרך-כלל בכל גיבוי קובץ או מספר קבצים, אותם נוכל להעתיק בעצמנו (ידנית או באמצעות תוכנת סנכרון/צריבה) לכונן הנייד. ניתן ליצור, כמובן, מספר עותקים על-גבי מספר מדיות. לדוגמה: נוסף על צריבת גיבויים על DVD, אני מחזיק עותק מלא של הכונן הקשיח שלי על-גבי כונן נייד, הנמצא בדרך-כלל עלי. אם אצטרך פתאום מידע, תוכנה מסוימת, או אפילו תמונה משפחתית להראות לדודה, אני מוכן. אם הדרך הזו מתאימה לכם, אל תשכחו להצפין את הכונן הנייד!

כל האפשרויות פתוחות…

…אבל לפעמים דווקא העובדה הזו מבלבלת כל-כך. אני ממליץ על הצעדים הבאים:

  1. עירכו רשימה של כל התיקיות במחשב המכילות מידע חשוב. חלקו את המידע לסטטי ולדינמי, ואם צריך – העבירו קבצים בין תיקיות או צרו חדשות.
  2. חישבו על תדירות הגיבוי – יומי, שבועי או כל תכיפות אחר, כולל מצב מעורב (חלק מהמידע דורש גיבוי באופן יום-יומי וחלק – רק פעם בשבוע).
  3. החליטו על שיטת הגיבוי: גיבוי מלא, גיבוי מצטבר או גיבוי שינויים. חישבו על מספר העותקים שתרצו לשמור.
  4. בחרו בתוכנה המתאימה לאפשרויות שבחרתם ובמדיה היעילה עבורכם.

זיכרו: רוב האנשים מכירים בחשיבותו של הגיבוי רק אחרי אובדן המידע הראשון שלהם. אל תתעצלו – לימדו מטעויות של אחרים וחיסכו מעצמכם כאבי ראש.

אם יש לכם שאלות, אם נתקעתם או אם אתם רוצים להמליץ על תוכנה מסוימת, אשמח לשמוע. אנא צרו תגובה למאמר זה ואתייחס אליה. גיבוי מוצלח ויעיל!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *